Obyvateľ Záhrebu a prezident Vigilare: Katolíci v Chorvátsku zemetrasenie vnímajú ako Božie varovanie. -

Obyvateľ Záhrebu a prezident Vigilare: Katolíci v Chorvátsku zemetrasenie vnímajú ako Božie varovanie.

Redakcia
24. marca 2020
  Spoločnosť

„V Chorvátsku nastalo v nedeľu zemetrasenie.  Môže to byť  Božie varovanie, aby sa Chorváti prebudili. Ako národ musíme každý deň robiť pokánie a obrátiť sa. V istom zmysle je toto zemetrasenie pre Chorvátov znakom, aby sa prebudili a stali sa silnejšími” uviedol Vice Batarelo, prezident chorvátskeho združenia Vigilare.

V nedeľu ráno došlo v Chorvátsku k veľkému zemetraseniu. Povedzte, čo presne sa stalo a aké sú škody?

Prvé zemetrasenie sa začalo v nedeľu,  okolo 6:20 hodín. Špecialisti uviedli, že nárazová sila na Richterovej stupnici bola 5,5 stupňa. Záhreb má okolo 800 000 obyvatelia, zemetrasenie pocítili všetci obyvatelia, mnohí sa na otrasy zobudili. Potom okolo 7,00 sme zažili ďalšie zemetrasenie. O 20 minút neskôr bola zaznamenaná tretia vlna zemetrasenia. Za hodinu sme v Chorvátsku zažili tri zemetrasenia. Vláda nariadila všetkým obyvateľom Záhrebu, aby z bezpečnostných dôvodov opustili preventívne a dočasne svoje domovy a vyšli do ulíc. 

Stará časť Záhrebu, ktorej výstavba pochádza vo väčšine prípadov z 19. storočia, alebo ešte skôr, zemetrasením výrazne utrpela. Štruktúra viacerých budov bola značne poškodená, Viacero ulíc centrálneho starého mesta v Záhrebe ostalo zablokovaných. Na zemi ležia zvyšky budov, tehál a škridiel, ktoré pri zemetrasení spadli z budov.  Samozrejme zasiahla polícia, armáda a hasiči. Všetci sa snažili zo všetkých síl, aby sa situácia čo najskôr dostala do normálu.

Viem, že veža katedrály v Záhrebe bola zničená.

Áno, je to pravda. Najsymbolickejšie v tomto prípade je to, že jedna z veží katedrály, ktorá bola vážne poškodená, spadla na strechu katedrály a poškodila aj palác záhrebského arcibiskupa, kardinála Jozefa Bozanica. Trosky veže zasiahli aj miestnosť, v tesnej blízkosti kardinála Jozefa Bozanica. Chcem zdôrazniť, že to čo sa stalo, je pre nás skutočne symbolické, pretože katedrála v Záhrebe bola vždy považovaná za srdce katolíckeho Chorvátska, A teraz toto srdce ostalo zranené materiálne ale i duchovne.

Môže byť teda  zemetrasenie znamením od Boha? Chorvátsko legalizovalo homosexuálne partnerstvá.

Myslím, že to bolo Božie varovanie a výstraha, aby sa Chorváti prebudili. Ako národ musíme robiť pokánie a obrátiť sa. V istom zmysle bolo toto zemetrasenie pre Chorvátov darom a znamením aby sme sa duchovne prebudili a stali duchovne silnejšími. Sme katolícky národ, no naša vláda prijala hrozné zákony. Uplatňuje sa Istanbulský dohovor, partnerstvá homosexuálov boli legalizované. Ústavný súd umožnil homosexuálom adoptovať a starať sa o deti. Máme zlegalizované potraty. Katolíci v Chorvátsku očakávajú Boží trest a zemetrasenie vnímajú ako Božie varovanie. Je potrebné zdôrazniť, že počas zemetrasenia ostal poškodený aj jezuitský kostol Najsvätejšieho Srdca Ježišovho. Je minimálne symbolické, že bol poškodený kostol s týmto menom, pretože to naznačuje, ako sa správame k Najsvätejšiemu Srdcu Ježišovmu.

Ako vyzerá situácia v Chorvátsku ohľadne epidémie koronavírusu? Koľko ľudí je nakazených, koľko ľudí zahynulo? Ako sa situácia  v Chorvátsku vyvíja a ako sa vláda vyrovnala so zložitou situáciou?

Máme samozrejme aj vážne problémy súvisiace s epidémiou koronavírusu. Našťastie zatiaľ nikto nezomrel na infekciu, ale epidémia sa  rýchlo rozrastá. Experti tvrdia, že chorých bude pribúdať. V tejto chvíli z dôvodu rozhodnutia vlády, ktorá reaguje na hrozbu epidémie máme v Chorvátsku karanténu.

Je tu ale paradox a nešťastie. Kvôli hrozbe koronavírusu by mali ľudia ostať vo svojich domovoch, aby sa neinfikovali. To však nie je možné, pretože zemetrasenie prinútilo obyvateľov Chorvátov opustiť domovy a vyjsť do ulíc. Myslím si, že ako katolíci by sme mali pochopiť všetky znamenia, ktoré nám Boh dáva. Chorváti sa stratili ako národ a zišli sme z Božej cesty. Kedysi bolo Chorvátsko katolícke a dnes je najvyšší čas, aby sa znova katolíckym stalo. Dúfajme že sa začne situácia meniť. Je totiž známou skutočnosťou, že keď sa objavia v spoločnosti ťažkosti, ľudia sa vracajú k Bohu. Otázkou ostáva, či tomu bude tak aj dnes a či my Chorváti ostaneme verní Bohu. Verím, že to tak bude.

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Európske hodnoty? Aké „hodnoty“ majú vlastne na mysli cirkevní predstavitelia, keď nás pred voľbami vyzývajú ďalej podporovať zhnitý „európsky projekt“?

Pár slov o škapuliari, škapuliarskom bratstve a škapuliarskych milostiach, V. časť – záver

František Mikloško opäť perlil o Cirkvi, pápežoch, gender a kresťanskej politike: Pápež František je skvostom, nacionalisti a tradiční sú problém

„Už se perou, už se perou“ – Medzi feministkami a transgendermi v Paríži to iskrilo…