Obnovený Mariánsky stĺp poškodili ohňom


23. júna 2020
  Krátke správy - Spoločnosť

Obnovený Mariánsky stĺp v Prahe na Staromestskom námestí, sa stal nedeľu terčom útoku 42 ročného muža. Ten pomocou horľavín a starých handier založil na objekte oheň, ktorý obnovený a vynovený stĺp nakoniec odymil a poškodil. Polícia pomocou kamerového systému páchateľa zdržala a oheň bol následne uhasený.

Suvisiaci článok

Mariánsky stĺp v Prahe – návrat Nepoškvrnenej

Motívy páchateľa neboli v médiách komentované ale vzhľadom na vyjadrenie starostu Petra Hejma: „Na obnovený Mariánsky stĺp môže mať každý svoj názor, ale primitívne prejavy vandalizmu nebudú v žiadnom prípade tolerované“, sa dá usudzovať, že motívom mohli byť ideologické výhrady páchateľa proti obnoveniu katolíckeho symbolu na námestí.

Obnovenie stĺpu sprevádzali po celé storočie od jeho zničenia ostré polemiky, ktoré neutíchli ani po roku 1989. Skôr naopak. Petícia proti obnoveniu stĺpu prebiehala aj tesne pred jeho inštaláciou.  


Inšpiráciou k incidentu mohli byť aj súčasné nepokoje, pri ktorých dav ničí sochy a označuje ideologicky nevhodné objekty. Mariánsky stĺp na Staromestskom námestí bol páchateľom zrejme vyhodnotený ako nevhodný objekt pre 21. storočie a pokrok.

BM