Občianska vojna v Etiópii sa vyostruje


24. novembra 2021
  Krátke správy - Spoločnosť


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Rok po tom, čo vláda v Addis Abebe začala ofenzívu proti vzbúreneckej provincii Tigraj, vstupuje občianska vojna v Etiópii do rozhodujúcej fázy a druhá najľudnatejšia africká krajina je na pokraji rozpadu. Premiér Abiy Ahmed, nositeľ Nobelovej ceny za mier, nielenže nedokázal zlomiť odpor Tigrajčanov, ale Tigrajčania prešli do protiútoku, získali späť svoju provinciu a začali smerovať na hlavné mesto. Dosiahli tiež zlúčenie deviatich opozičných skupín do spoločného vojensko-politického Frontu na obranu federácie, pričom zdôraznili, že jeho vznik bol vyvolaný centristickými sklonmi premiéra.

Podľa najnovších informácií povstalecké sily obsadili niekoľko dôležitých miest so strategickou polohou a nachádzajú sa už v okruhu 100 km od hlavného mesta krajiny. Jaal Marroo, predstaviteľ Oromskej oslobodzovacej armády, ktorá bojuje proti vláde na juhu krajiny a je súčasťou Frontu na obranu federácie, pre agentúru AFP vyhlásil, že je „presvedčený, že sa to čoskoro skončí“. Povstalci sa pripravujú na sústredený útok na Addis Abebu a dodal, že „vláda sa len snaží získať čas tým, že iniciuje občiansku vojnu a vyzýva ľudí do zbrane“.

V reakcii na ofenzívu vláda zaviedla šesťmesačný výnimočný stav, vyzvala obyvateľov Addis Abeby, aby bránili hlavné mesto, a spustila bezprecedentnú mediálnu kampaň zameranú na etiópske menšiny, ako sú Tigrajčania a Oromovia, ktorých formácie tvoria hlavnú silu povstaleckej armády.

V televíznom prejave ich Abiy Ahmed prirovnal k „potkanom“, „burine“ a „rakovine“ a vyzval svojich stúpencov, aby s nimi „zatočili“. Pozorovatelia sa obávajú, že sa môže zopakovať rwandský scenár, o to viac, že etiópske špeciálne jednotky začali prehľadávať menšinové osady na okraji hlavného mesta. Premiér tiež vyzval svojich stúpencov, aby „použili všetky druhy zbraní“ na zastavenie pochodu odporcov vlády na hlavné mesto, a dodal, že „zomrieť za Etiópiu je povinnosťou každého z nás“.

Vzhľadom na to, že Etiópia je v súčasnosti domovom takmer 120 miliónov ľudí, hrozí, že takáto situácia destabilizuje celý región a vyvolá obrovskú migračnú vlnu.

MH

Zdroj: wpolityce.pl, titulný obrázok – Pixabay


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!