Nový Zéland: biskup nariadil zbúranie katedrály v Christchurch, poškodenej zemetrasením


4. decembra 2020
  Krátke správy - Cirkev

Od 2. decembra sa začala demolácia 114-ročnej Katedrály Najsvätejšej sviatosti v meste Christchurch. Katedrála bola poškodená počas zemetrasenia v roku 2011, ktoré na Novom Zélande usmrtilo celkovo 185 ľudí.

Miestny biskup Paul Martin sa minulý rok rozhodol katedrálu asanovať, pretože usúdil, že náklady na rekonštrukciu budú vyššie, ako postavenie novej katedrály. Podľa biskupa sa náklady na stavbu nového chrámu odhadujú na približne 23,5 milióna eur.

Proti zbúraniu katedrály neúspešne protestovali pamiatkari aj veriaci, ktorí založili iniciatívu s názvom Obnovme našu katolícku katedrálu. Hovorkyňa iniciatívy Ann Crightonová pre novozélandský portál Stuff povedala, že ju nahnevalo, ako niekto mohol nariadiť zbúranie, bez ohľadu na „históriu tejto katedrály a tisíce ľudí, ktorí tento chrám podporovali.

Pôvodná novogotická katedrála, ktorá tvorila jednu z dominánt mesta, sa podľa plánov zmení na modernistickú zmes skla, ocele a betónu, ktorá bude pripomínať skôr ohavnú budovu opery v austrálskom Sydney, než bývalú katedrálu. 1

Poškodenie sa týkalo predovšetkým veže, stojacej mimo hlavnej lode chrámu, ktorá nie je pre výkon bohoslužieb potrebná a mohla by sa rekonštruovať celé desaťročia, podobne ako to bolo pri stredovekých katedrálach, ktorých veže sa stavali často aj viacero storočí a niektoré (napr. Notre Dame v Paríži) nie sú dostavané dodnes.

Ďalšou poškodenou časťou bol vstupný portál. Hlavná loď, presbytérium a baptistériá, ako vidno aj na obrázkoch, zostali stabilné.

Že rekonštrukcia nie je až taká nemožná, to ukázal iný prípad chrámu poškodeného týmto zemetrasením. Spor medzi pamiatkarmi a anglikánskou cirkvou sa v tomto prípade dostal pred súd a ten v roku 2017 nariadil obnovu poškodenej katedrály, ktorá mala zrejme z pamiatkového hľadiska pre Nový Zéland ešte väčšiu hodnotu ako katedrála v Christchurch. V polovici roku 2019 začala stabilizácia poškodenej budovy.

BM

Zdroj: KAI

1 https://www.stuff.co.nz/the-press/news/92742924/christ-church- cathedral-what-if-it-has-to-be-modern

PODPORTE NÁS! Pomôže nám každé EURO! Spoločnými silami prebuďme svedomie Slovenska, bojujme za Vieru a hodnoty kresťanskej civilizácie. Bez Vás Christianitas.sk nezvládneme financovať. Ďakujeme!

Bankové spojenie: SK7765000000000020594299