Nový prieskum Gallupovho inštitútu: menej ako polovica Američanov sa hlási k nejakej cirkvi


8. apríla 2021
  Krátke správy - Cirkev

Spýtajte sa Američana, či verí v Boha a poväčšine povie áno. Ale čím ďalej tým väčšie množstvo stráca vieru v organizované náboženstvo“, takto predstavuje najnovší prieskum Gallup poll America – the Jesuit Magazine. Vôbec po prvýkrát v 60-ročnej histórii Gallupovho inštitútu sa ukázalo, že k cirkvám, k miestnym synagógam a mešitám sa hlási menej ako polovica opýtaných Američanov.

Najnovší prieskum zverejnený ihneď po Veľkej noci ukázal, že len 47 percent obyvateľov USA „patrí k nejakému kostolu, synagóge alebo mešite“. Prieskumu sa zúčastnilo 6000 respondentov.

Prieskum tiež zistil, že 1 z 5 Američanov sa považuje za ateistu a hlási sa k tzv. „Nones“ („nikam-nepatriacim“). V celkovej populácii to predstavuje 21 % a ide teda o skupinu ľudí väčšiu, ako sú katolíci i evanjelici. Avšak, ako Jesuit Magazine prízvukuje, niektoré iné prieskumy iných agentúr namerali tzv. „Nones“ dokonca až takmer 30 %. Medzi rokmi 1998 a 2000 pritom predstavovali ateisti iba 8 percent populácie.

Prieskumy ohľadom príslušnosti k cirkvám/kostolom, synagógam a mešitám vykonáva Gallupov inštitút od roku 1937, a ako sa uvádza na oficiálnej stránke agentúry, „po nasledujúcich šesť dekád zostávalo toto číslo zhruba na úrovni 70 percent a prudký pokles zaznamenalo až začiatkom 21. storočia.

Všetky vekové kategórie zaznamenali pád v príslušnosti k „miestam uctievania“ (ako sa kostolom v Amerike po novom hovorí). Napríklad mileniálom (nar. okolo roku 2000) namerali pred desiatimi rokmi 51 %, kým teraz to bolo len 36 %. U starších vekových skupín bol pokles menej dramatický.

Úpadok príslušnosti k cirkvám je spôsobený práve pomerne prudkým nárastom ateistického elementu v spoločnosti.

Úpadok príslušnosti k cirkvám bude zrejme naďalej pokračovať“, zakončuje svoj príspevok America – the Jesuit Magazine.

MG

Zdroj: gallup.com, americamagazine.org

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!