Nový francúzsky film zobrazuje katolícke povstanie vo Vendée proti ateistickej revolučnej republike - Christianitas

Nový francúzsky film zobrazuje katolícke povstanie vo Vendée proti ateistickej revolučnej republike


30. januára 2023
  Krátke správy

Do francúzskych kín vtrhol v týchto dňoch zaujímavý film miestnej produkcie, zobrazujúci katolícke a rojalistické povstanie v kraji Vendée proti robespierrovskej republike, ktorá potláčala všetko, čo bolo Vendéečanom drahé.

Zdroj: fb Francis Renaud

Vaincre ou Mourir – teda Zvíťaziť alebo zomrieť – majú už miestne liberálne plátky poriadne v zuboch. Film je podľa nich „agresívny“, zobrazuje „zjednodušené dejiny“ a vykresľuje „dobrých rojalistov proti zlým republikánom“. Ako však upozorňuje portál Euronews, iní film naopak chvália za „znovunastolenie historickej pravdy“. Portál ďalej uvádza:

Film Vaincre ou Mourir od režisérov Paula Mignota a Vincenta Motteza bol uvedený do francúzskych kín tento týždeň a jeho prijatie divákom môže závisieť od jeho politických názorov.

Film sa točí okolo vojny vo Vendée, regiónu, ktorý plne neprijal sekulárne myšlienky Francúzskej revolúcie na konci 18. storočia. Novozaložené republikánske jednotky bojovali proti katolíckym rojalistom viac ako tri roky.“

Hlavnou postavou filmu je François Athanase Charette de la Contrie, známy ako „Charrette“. Bol to mladý veliteľ povstania, pôvodne námorný kapitán. Podľa Euronews, „katolícky monarchista je tiež pravidelne zobrazovaný ako mučeník francúzskou krajnou pravicou, ktorá sa dodnes stavia proti sekulárnym a republikánskym ideálom, ktoré priniesla revolúcia“. Ľavicový denník Le Monde uviedol:

Film z produkcie Puy du Fou a Canal+ sa pokúša pomocou vizuálnych efektov z inej doby rehabilitovať generála Charetta, postavu odporu proti republikánom a hrdinu krajnej pravice… ide o pravicový historický film.

Za filmom stojí spoločnosť Puy du Fou, ktorá vo Vendée prevádzkuje obrovský zábavný park zameraný na francúzske katolícke a kráľovské dejiny. Park sme vlani v lete dokonca navštívili a priniesli na Christianitas reportáž – https://www.christianitas.sk/navstivili-sme-carovny-puy-du-fou-francuzsky-katolicky-disneyland/. Za spoločnosťou stojí Nicolas de Villiers, politik, aktivista a spisovateľ. K uvedeniu filmu do kín sa vyjadril, že „rozprávajú príbehy,“ ktoré si „história už viac nevšíma – a to ani v školách“.

Villiers chce tiež vyrozprávať príbeh kraja Vendée, kde bolo počas spomínaných revolučných rokov vyvraždených okolo 200-tisíc ľudí (bližšie na túto si môžete prečítať napríklad v tomto článku na našom portáli – https://www.christianitas.sk/drama-na-loire-dalsia-hroza-z-repertoaru-francuzskej-revolucie-nasilne-utopenie-protivnikov/). Dnes sa občas uvádza, že tamojšie republikánske masakre boli „prvou genocídou v dejinách“. Majiteľ novej spoločnosti Puy du Fou Films očakáva, že Vaincre ou Mourir je len prvým filmom, ktorý spoločnosť vyprodukovala a že postupne budú nasledovať ďalšie filmy s témou francúzskych katolíckych a kráľovských dejín.

Videoupútavka: https://www.youtube.com/watch?v=tP4HYNxAWoE

MG

Zdroj: Euronews, Le Monde, Le Figaro, ilustračný obrázok, zdroj – fb Francis Renaud


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Nenechajte nás v tom samých: Prosíme o milodar v boji za obhajobu nemenného učenia katolíckej Cirkvi

Arcibiskup Fulton Sheen: O zlých ľuďoch v nebi a dobrých v pekle

Bazilika svätého Augustína v Campo Formio v Ríme

Farár Kuffa o učebniciach sexuálnej výchovy: „Dokedy budeme zbabelo mlčať?“