Novinári z celého sveta prosia pápeža Františka: „Nech je naším patrónom Titus Brandsma!“ - Christianitas

Novinári z celého sveta prosia pápeža Františka: „Nech je naším patrónom Titus Brandsma!“


13. mája 2022
  Krátke správy - Cirkev


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Pápeža Františka požiadalo niekoľko desiatok novinárov z celého sveta, aby sa novým patrónom žurnalistov stal holandský karmelitán Titus Brandsma, ktorého za verejnú kritiku fašizmu gestapo odviedlo do koncentračného tábora a tam ho podrobili lekárskym pokusom. Už o pár dní, 15. mája, bude v Ríme svätorečený.

Svet v dnešnej dobe dezinformácií a polarizácie naliehavo potrebuje takého svätého orodovníka, ako je Brandsma,“ píšu v liste pápežovi novinári, ktorých zaujalo, že budúci svätec sa tiež sám venoval novinárskej činnosti a evanjelizácii prostredníctvom médií. Bol zakladateľom časopisu s mariánskym zameraním a šéfredaktorom miestnych novín. Založil verejnú knižnicu a postaral sa aj o vydanie celého diela sv. Terézie z Avily v holandčine.

Titus Brandsma okrem toho zhromaždil 16000 fotokópií stredovekých duchovných textov. Medzi jeho ďalšie aktivity patrilo aj organizovanie kongresu, zameraného na bádanie v tejto oblasti teológie, konferencie, misijné výstavy i členstvo vo vedeckých komisiách a výboroch. Podieľal sa na redigovaní holandskej katolíckej encyklopédie a bol cirkevným asistentom na vydávanie všetkých katolíckych časopisov v krajine. Po otvorení katolíckej univerzity v holandskom meste Nejmeegen prednášal dejiny stredovekej filozofie a mystiky. Okrem toho sa však snažil o lepšie pracovné podmienky pre novinárov a organizoval pre nich školenia.

Od mladosti bol Titus chorľavý a zápasil so žalúdočnými problémami. Napriek tomu nenariekal a nesťažoval sa. Bol známy tým, že mal vždy dobrú náladu a veľký zmysel pre humor.

Bojovník proti nacizmu

Otec Brandsma tiež neohrozene vystupoval proti nacistickej ideológii. „Nacistické hnutie je pohanské,“ vyhlasoval. Keď v roku 1941 dostali redakcie katolíckych novín nariadenie uverejniť inzerát, vyzývajúci na vstup do nacistických organizácií, Titus napísal list, kde upozorňoval, že z morálnych dôvodov takýto inzerát nemôžu vytlačiť. Následne gestapo karmelitána zatklo a umiestnili ho do koncentračného tábora, kde spoluväzňov zmieroval s Bohom a snažil im uľahčiť trápenie rozprávaním zábavných príbehov.

V koncentračnom tábore vykonával práce na poli, konsekrované hostie ukrýval v puzdre na okuliare a po práci poskytoval duchovnú službu spoluväzňom. Jeho telo slúžilo lekárom v koncentračnom tábore na pokusy a po injekcii s kyselinou fenolovou rovno do srdca, v roku 1942 vo veku 61 rokov zomrel.

Svoj ruženec pred smrťou zanechal ošetrovateľke, ktorá mala za úlohu mu injekciu pichnúť. Keďže sa nevedela modliť, naučil ju na zrnkách namiesto celého Zdravas hovoriť len: „Pros za nás hriešnych!“ Výsledok bol, že sa vrátila k viere.

MM

Zdroj: (foto) carmelite.org, youtube carmelite friars


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!