Nové správy o Švajčiarke, „koncelebrujúcej“ sv. omšu. Vedel biskup, čo má za lubom? - Christianitas

Nové správy o Švajčiarke, „koncelebrujúcej“ sv. omšu. Vedel biskup, čo má za lubom?


18. septembra 2022
  Krátke správy

Bude Monika Schmidová, ktorá simulovala koncelebráciu sv. omše vo Švajčiarsku, potrestaná tamojším biskupom alebo Vatikánom? Podľa revolučnej organizácie Maria 2.0 biskup Joseph Bonnemain vedel, že to už predtým robila… Švajčiarsky škandál má veľké dôsledky pre budúcnosť katolicizmu v celej Európe.

Ilustračná fotografia – snímka obrazovky, zdroj: rumble.com

Vo Švajčiarsku a Nemecku neutíchajú ozveny udalostí, ktoré sa odohrali vo farnosti svätého Martina v mestečku Effretikon neďaleko Zürichu. Farnosť sa nachádza v diecéze Chur. 28. augusta sa vo farskom kostole konala svätá omša. Pri tejto príležitosti sa Monika Schmidová, ktorá viedla celé spoločenstvo 37 rokov (vo Švajčiarsku je to bežný jav), chcela rozlúčiť s farníkmi. Problém bol v tom, že Monika Schmidová spolu s dvoma kňazmi, diakonom a jednou laičkou stáli pri oltári… a hovorili slová konsekrácie, čím simulovali koncelebráciu. Táto udalosť bola zvečnená na fotografiách, ktoré boli zverejnené na internete, dostupný jej aj videozáznam.

Biskup diecézy Chur Joseph Bonnemain oznámil začatie predbežného kánonického vyšetrovania. Hierarcha chce preveriť, či sa tieto udalosti dajú predložiť na posúdenie Dikastériu pre náuku viery. Čin Moniky Schmidovej označil za „zneužívanie“.

Medzitým už Monika Schmidová odstúpila z funkcie vedúcej farského spoločenstva svätého Martina, ako bolo oznámené skôr. Hoci mnohí liturgovia a radoví veriaci boli k jej činu veľmi kritickí, nechýbajú ani hlasy silnej podpory.

Na internete sa objavila petícia vyzývajúca na solidaritu s Monikou Schmidovou. Doteraz ju podpísalo viac ako 1 000 ľudí (cieľ bol 1 000 podpisov). Na jej obranu sa okrem iných postavila aj organizácia Mária 2.0, ktorej cieľom je zaviesť kňazstvo žien v Cirkvi a ktorá zobrazuje Pannu Máriu ako revolučnú postavu. Podľa obhajcov Moniky Schmidovej z organizácie Mária 2.0 vedúca farského spoločenstva urobila len to, čo žiada pápež František: zúčastnila sa na liturgii v súlade s vlastným kultúrnym kontextom.

Podľa organizácie Maria 2.0 Monika Schmidová v skutočnosti… už predtým niekoľkokrát „koncelebrovala“ sv. omšu, o čom podľa organizácie biskup Joseph Bonnemain veľmi dobre vedel. Reagoval však až vtedy, keď sa celá záležitosť dostala na svetlo sveta.

Moniku Schmidovú podporoval aj veľmi vplyvný Ústredný výbor nemeckých katolíkov (ZdK) v Cirkvi v Nemecku. Organizácia uviedla, že v prípade Schmidovej by sa nemali prijímať žiadne tvrdé opatrenia. Toto stanovisko prezentoval generálny tajomník ZdK Thorsten Frings.

Ilustračná fotografia – snímka obrazovky, zdroj: rumble.com

Nevieme, či biskup Joseph Bonnemain bude mať dostatok odhodlania vyvodiť voči Monike Schmidovej nejaké dôsledky. Ak je pravda, čo píše Maria 2.0, že vedel o predchádzajúcich „koncelebráciách“ Schmidovej, potom s tým nemožno počítať. Ba aj keby to nevedel, v prípade tohto hierarchu treba počítať s tým, že to nebude chcieť riešiť. V minulosti sa totižto Bonnemain pozitívne vyjadril napríklad o požehnávaní homosexuálnych párov kňazmi vo svojej diecéze; osobne tiež udeľoval sväté prijímanie protestantom. Máme teda do činenia s biskupom, pre ktorého cirkevná tradícia nie je nevyhnutne záväzná.

Prípad Moniky Schmidovej má však veľký význam pre budúcnosť katolicizmu v nemecky hovoriacich krajinách. Diskusia o kňazstve žien je tam mimoriadne živá. Ak Monika Schmidová nebude potrestaná, niet pochýb, že podobné škandály sa budú v budúcnosti vyskytovať častejšie – až sa stanú „normou“, ktorej už nikto v Nemecku ani vo Švajčiarsku nebude venovať pozornosť. Tak ako v prípade mnohých iných patologických správaní.

MH

Zdroje: Katholisch.de, Kath.net, PCh24.pl, rumble.com, ilustračné foto – snímky obrazovky z rumble.com https://www.kath.ch/ newsd/monika-schmid-feiert-eucharistie-sieht-sich-aber-nicht-als-katholische-priesterin/
https://pch24.pl/ symulowala-koncelebrowanie-mszy-nowe-zaskakujace-doniesienia-biskup-wiedzial-co-planuje/
https://rumble.com/v1ja4ke-mulher-concelebra-missa-na-sua-e-bispo-inicia-investigao.html
https://pch24.pl/wp-content/uploads/2022/09/ds-e1662123651690-900×550-1-800×460.png


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Najnovšie články

Vyvoláva Cirkev pocit viny a zbavuje nás odchod z Cirkvi výčitiek svedomia? Na tieto i ďalšie otázky odpovedal P. Józef Augustyn SJ

Najlepšou prípravou na manželstvo je príprava na dospelosť

Globálna konkurencia pre Krista

Týždeň na Slovensku