Nigéria, Mozambik: džihádisti sa zameriavajú najmä na deti


20. apríla 2021
  Spoločnosť

Zdroj: Piqsels

Masaker neviniatok v Cabo Delgado, provincii s moslimskou väčšinou v Mozambiku. Organizácia Save the Children odsudzuje zabitie detí džihádistickou skupinou Šabábov pri mnohých masakroch. V Nigérii iná džihádistická skupina, Boko Haram, zasa uniesla žiakov základnej školy v severozápadnom štáte Kaduna. Od začiatku roka bolo unesených celkovo osemsto detí.

Bohužiaľ, v Nigérii už nič nemôže prekvapiť.“ Bulama Bukarti, expert na extrémistické organizácie Inštitútu pre globálnu zmenu, týmito slovami komentoval správy o útoku na základnú školu Rema v severozápadnom štáte Kaduna, ku ktorému došlo ráno 15. marca. Ozbrojenci na motocykloch vnikli do ústavu krátko pred začiatkom vyučovania, čo vyvolalo paniku u detí, ktoré sa práve pripravovali na vstup do triedy. Úrady pôvodne uvádzali, že bolo unesených niekoľko študentov a niektorí učitelia. Potom sa ukázalo, že boli odvlečení iba traja učitelia a našli sa aj dve deti, ktoré boli spočiatku nezvestné.

Za posledné tri mesiace bolo v Nigérii unesených asi osemsto chlapcov v štyroch štátoch na severozápade krajiny: Zamfara, Katsina, Kaduna a Niger. Rama bola už siedmou školou, ktorú si teroristi vzali na mušku. Útok v noci z 13. na 14. marca na federálny inštitút v Ikare v Kadune, kde je ubytovaných vyše tristo študentov však bol odrazený vďaka včasnému zásahu bezpečnostných síl. Koncom januára ozbrojení muži dokonca vstúpili do sirotinca na okraji hlavného mesta Abuja a uniesli sedem detí vo veku od 10 do 13 rokov.

Z Afriky prichádza ďalšia šokujúca správa: Džihádistická skupina al-Šabáb (Al-Shabaab) pôsobiaca v severnom Mozambiku v provincii Cabo Delgado s moslimskou väčšinou nešetrí deti vo svojom zločineckom šialenstve. Sťažnosť pochádza od mimovládnej organizácie Save the Children, ktorá zaznamenala svedectvá obyvateľstva vydeseného rokmi masakrovania a rabovania, ktoré sa začali v roku 2017 a ktoré si vyžiadali životy najmenej 2 500 ľudí. Obzvlášť dojímavé sú príbehy matiek, ktoré sa bezmocne museli prizerať popravám svojich detí. „V noci, keď bola naša dedina napadnutá a podpálená,“ hovorí žena, „som bola doma so svojimi štyrmi deťmi. Snažili sme sa utiecť do lesa, ale chytili najstaršieho a priamo pred našimi očami mu podrezali hrdlo. Nemohli sme robiť vôbec nič, pretože keby nás uvideli, aj nás by boli zabili.“ Chlapec mal iba 12 rokov a syn ďalšieho svedka bol o rok mladší: „Potom, čo zabili môjho 11-ročného syna, sme si uvedomili, že pobyt v dedine sa stal príliš nebezpečným.“ Žena sa uchýlila so svojimi tromi pozostalými deťmi do dediny svojho otca, ale aj odtiaľ musela o niekoľko dní neskôr odísť, keď aj tam dorazili teroristi. Obidve ženy teraz žijú so svojimi deťmi v utečeneckom tábore, kde ich a ďalšie príbehy zhromažďuje personál, ktorý sa o nich stará. Špeciálny spravodajca OSN pre mimosúdne zabíjanie označil džihádistov za „nepredstaviteľne surových a krutých“.

Mozambičania z al-Šabáb, napojení na ISIS, tvrdia, že bojujú „za islamskú vládu, nie za neveriacich“ a svojimi činmi chcú „ukázať, že vláda je nespravodlivá, pretože ponižuje chudobných a uprednostňuje majiteľov“. Robia nábor medzi miestnymi mladými, získavajú ich pre svoju vec presviedčaním alebo ich nútia vyhrážkami. Provincia Cabo Delgado je známa ako najchudobnejšia v krajine. Je mimoriadne bohatá na nerastné suroviny, no trpí zlou správou. Odpoveďou však nemôže byť podrezávanie detí alebo ich nábor pod hrozbou smrti.

Nigérijskí únoscovia študentov a sirôt sú naopak podľa bezpečnostných zložiek „bežnými“ zločincami. Unášajú za účelom vydierania. Únosy za účelom výkupného, často za malé sumy peňazí, sú v Nigérii bežné, zvyčajne však ide o jednotlivcov alebo o pár osôb. Napríklad v severozápadných štátoch sú ľudia zvyčajne unášaní na cestách a prepustení výmenou za dvesto dolárov alebo aj oveľa menej. Únos desiatok a stoviek študentov vzbudzuje veľký ohlas, zapojenie vlád do rokovaní a vyplatenie vysokých súm. V skutočnosti sa zdá, že guvernéri štátov, ktoré majú málo zdrojov na posilnenie bezpečnostných systémov, pretože za políciu a armádu zodpovedá federálna vláda, súhlasia s vyplatením výkupného, a tak sa hromadné únosy stali veľmi výnosným podnikom.

Doteraz boli všetci študenti prepustení, s výnimkou tých, ktorí boli unesení 11. marca. Traumatizujúca a nezmazateľná skúsenosť zo stretnutia s ozbrojenými mužmi, ktorí strieľajúc vtrhli do tried a internátov a odvliekli deti, ktoré potom dlhé dni prežívali v neistote a v strachu o život, nie je jedinou škodou. Minulý týždeň sa štát Niger rozhodol zatvoriť všetky stredné školy na najmenej dva týždne, Zamfara a ďalšie tri štáty na severe – Kano, Katsina a Yobe – preventívne tiež zatvorili množstvo stredných škôl. V niektorých severných štátoch je veľa škôl zatvorených kvôli džihádistom z Boko Haram už roky.

Ako poznamenáva Bukki Shonibare, spoluzakladateľ hnutia Bring Back Our Girls za oslobodenie študentiek unesených Boko Haram v roku 2014: „Peniazmi motivovaní banditi sa môžu ideologicky líšiť od Boko Haram, ktoré je proti sekulárnemu vzdelávaniu, ale ich kombinovaná akcia má rovnako zničujúci účinok v celej severnej Nigérii.

Zdroj: lanuovabq.it

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!