Nie, (spolitizovaným) vedcom dnes nemožno plne dôverovať

Matej Gavlák
3. augusta 2021
  Spoločnosť

Zdroj: blackysburrow.com

Všetky kontroverzné rozhodnutia, ktoré sa dnes v súvislosti s koronavírusom prijímajú, sú podmienené vedou. Vedci to navrhli, vedci s tým prišli, vedci predpovedajú, vedci rátajú. Iste, má to logický základ, avšak zabúda sa na jeden podstatný faktor: aj vedcov niekto platí, aj vedci majú svojich šéfov, aj vedci musia živiť rodiny a aj vedci majú svoje politické názory. To, že táto skupina ľudí v skutočnosti rozhoduje veľmi podivne, ukázali už ich covidove opatrenia, kedy sme mali pol roka zavreté kostoly, kým supermarkety na druhej strane cesty praskali vo švíkoch.

Lenže táto problematika zasahuje ešte ďalej. Zdá sa totiž, že vedci v rýchlosti obratom potvrdzujú všetky „predpoklady“, s ktorými prichádzajú ľavicoví aktivisti. Takto sa napríklad dočítame, že „homosexualita má genetický základ1 – jedinec teda za svoje správanie nemôže a to je, mimochodom, úplne normálne. Evolučná biologička takto vlastne hneď v nadpise článku na Denníku N zmazala celé kresťanské učenie o hriechu a o zodpovednosti zaň. A hádam nikto nepochyboval o tom, žeby si niekto na takom „fleku“ dovolil povedať o homosexualite, že je zlá, alebo nebodaj nemorálna.

Na druhej strane, článok v Pravde prevzatý z magazínu Science hovorí, že žiadny taký gén neexistuje.2 Ale agitka ako celok v žiadnom prípade spochybnená byť nesmie. Preto sa na konci článku dočítame aj tieto slová: „Aj keď homosexualita nie je geneticky určená, ako hovorí táto štúdia, neznamená to, že nie je v určitom zmysle prirodzenou a nevyhnutnou súčasťou osobnosti jednotlivca,“ dodal Curtis.“ V akom inom „prirodzenom zmysle“ je homosexualita „geneticky určená“ už ale ďalej vedec nerozoberá. Mohol by sa totiž dopracovať k úplne opačnému výsledku, než aký je „žiadúci“.

Keď sme už pri tom, viete o tom, že „vedci našli spojitosť medzi nízkou inteligenciou a homofóbiou?3 Takže ak ste kresťan držiaci sa učenia Ježiša Krista, tak ste nielen „homofób“, ale dokonca „homofób s nízkym IQ“. Bolo by však zaujímavé zistiť, či by vedci vydali správu, ktorá by, naopak, hovorila, že „ľavicoví aktivisti majú nízke IQ“? Keď už sa snažia byť takí arbitri spravodlivosti.

Toto šialenstvo zachádza ešte ďalej. Ospravedlňuje všetky výstrelky modernizmu, ktoré zjavne ničia ľudskú spoločnosť. Vedci sú schopní ospravedlňovať potraty („minimalizáciou prístupu k potratom budú ženy vystavené ďalším rizikám smrti, či zranenia“)4, gender ideológiu (medicína uznáva „neutrálne pohlavie, bezpohlavie, nulové pohlavie, bigender, cisgender, expansívne pohlavie…“)5, neveru („je nemožné žiť celý život s jedným človekom“)6 či dokonca masturbáciu, ktorá, aspoň podľa vedeckých štúdií7, „ochraňuje pred rakovinou“, „pomáha proti depresii“, a dokonca z nás „robí ľudí“. Aj z toho najodpornejšieho hriechu vie vedecká komunita urobiť cnosť. A červené denníky po tom vždy skočia ako lakomec na peniaze.

Zaujímavý je prípad istého populárno-náučného vedca detských programov menom Bill Nye. Tento pán je v Amerike niečo ako u nás býval Majster N, ale zakladá si na čistej a nespochybniteľnej vedeckosti. Jeho program zo začiatku 90. rokov nesúci vtedy názov Bill Nye the Science Guy (Bill Nye chlapík od vedy) v jednej časti o sexualite explicitne vysvetľoval, že sú len dve pohlavia – mužské a ženské. V obnovenej relácii bežiacej niekoľko rokov na Netflixe s názvom Bill Nye saves the world (Bill Nye zachraňuje svet) však už vedec vysvetľuje deťom, že je veľa pohlaví a že si môžu ľudia pohlavie ľubovoľne zmeniť. „Či je niekto mužom alebo ženou nie je také jednoznačné“ vysvetľuje Bill svojim detským (údajne trojročným) divákom. Nye pokračuje:

Niektorí ľudia hovoria, že prirodzená príťažlivosť je iba medzi mužom a ženou. Ale v skutočnosti to nie je také jednoduché, deti. Niektorí ľudia sú homosexuáli, niektorí sú bi, niektorí sú asexuálni a iní vezmú, čokoľvek sa im dostane pod ruku.8

Vedci sa teda dokážu otáčať podľa dobovej politiky. Pekne to ukazuje aj nasledujúci príklad. Zatiaľ čo dnes politika a veda potraty schvaľujú, v 30. rokoch bola situácia presne opačná. V Československu v tej dobe boli potraty zakázané. A aj vedci písali inak. Historička, Mária Rímešová, uvádza:

Dôvodom, prečo lekári nemali kladný postoj k umelému prerušeniu tehotenstva, boli aj následky, ktoré po potratoch nastávali. Problémy boli viaceré, vrátane akútnych, ktoré mohli zapríčiniť až smrť či poškodenie zdravia s trvalými následkami. Za trvalý následok možno považovať neplodnosť. Dôsledky neboli len fyzického, ale aj psychického charakteru. Ženy pre výčitky svedomia trpeli depresiou.“9

Dnes by si už takúto štúdiu dovolil publikovať málokto a aj ten odvážlivec by bol „vedeckou komunitou“ takmer ihneď zatratený. „Keď nie si s nami, si proti nám“ – znie neoficiálne heslo. To pritom zasahuje do všetkých sfér vedy – evolúcia nesmie byť spochybnená, rovnako ako nesmie byť spochybnený vývoj vesmíru a zrod Zeme trvajúci údajne miliardy rokov. Všetko musí viesť k jasnému záveru, že Boha niet, že to veda už dávno dokázala. A kto im môže vzdorovať?

Dnes je však už mnoho indícií naznačujúcich, že vedci – aspoň čo sa týka politicky citlivých tém ako je homosexualita, transgender, potraty, či koronavírus – nemôžu byť pre kresťana plne dôveryhodnou autoritou. Inak by sme museli uznať aj to, že masturbácia je zdravá, že homosexualita je prirodzená a že potrat žene v skutočnosti po zdravotnej stránke prosperuje, čo je logický nezmysel. Iste, nemožno všetkých hádzať do jedného vreca, ale doba drví a napokon aj rozdrví väčšinu aj z nich. John O’Sullivan z think-tanku konzervatívneho National Review Institute v predhovore k jednej knihe napísal:

Žijeme v náboženskej dobe. Ľudia si to neuvedomujú, pretože naším náboženstvom už nie je kresťanstvo, ale podivný mix pohanstva, sexuálnej perverzity a scientizmu (bezbrehá viera vo vedu), ktorý nemá ani meno. Nahradil kresťanstvo tak nenápadne, že si toho väčšina ľudí ani nevšimla...“10

Esej z National Review s názvomAko si politika ukradla vedu a náboženstvo11 je taktiež zaujímavá. V úvode sa píše: „V dobre fungujúcom spoločenskom poriadku by sa veda aj náboženstvo považovali za úplne apolitické kultúrne inštitúcie. V dnešných Spojených štátoch však obe nadobudli charakter znakov konkrétnej politickej identity.“

Článok vysvetľuje, že v dnešnej Amerike je „dušou“ pravicovo zmýšľajúcich ľudí náboženstvo, kým „dušou“ ľavicovo zmýšľajúcich ľudí je veda. Veda sa skutočne stala objektom ich uctievania, ktorý neslobodno spochybňovať podobne, ako kresťania nespochybňujú božstvo Ježiša Krista. Veda na oplátku „potvrdzuje“ všetky domnienky svojich liberálnych ctiteľov – napríklad, že homosexualita je prirodzená. A tak ako Cirkev žije zo svojich veriacich, tak aj scientizmus žije zo svojich „veriacich“, ktorých v žiadnom prípade nechce nahnevať tézami, žeby nebodaj evolúcia mohla byť výmyslom a pod.

Inak povedané: kedysi bola veda špecifickým nástrojom, ktorý mal dokazovať existenciu Boha. Dnes je veda špecifickým nástrojom, ktorý má dokazovať neexistenciu Boha. Súčasnej vede preto nemožno vždycky plne dôverovať a opatrnosť je viac než na mieste.

1 https://dennikn.sk/1572185/evolucna-biologicka-homosexualita-ma-geneticky-zaklad-a-nejde-o-volbu/

2 https://vat.pravda.sk/clovek/clanok/524248-neexistuje-gen-ktory-by-predurcoval-homosexualitu/

3 https://www.theamericanconservative.com/dreher/neil-degrasse-tyson-scientism-televangelist/

4 https://blogs.scientificamerican.com/observations/abortion-bans-based-on-so-called-science-are-fraudulent/

5 https://www.medicalnewstoday.com/articles/types-of-gender-identity#types-of-gender-identity

6 https://dennikn.sk/1626066/sexuolog-pastor-zijeme-coraz-dlhsie-a-je-takmer-nemozne-aby-jeden-par-prezil-spolu-cely-zivot-vyber/?ref=km

7 https://dennikn.sk/143223/ludia-masturbuju-viac-ako-ine-zivocichy-preco-je-to-dobre/

8 https://www.youtube.com/watch?v=Rayxew89NyE&t=3s

9 https://historyweb.dennikn.sk/clanky/detail/interrupcie-boli-v-medzivojnovom-ceskoslovensku-trestnym-cinom?_ga=2.98553688.694841815.1627283101-522471885.1627283101

10 RUSE, A.: Under Siege, s. 2.

11 https://www.nationalreview.com/2021/06/how-politics-hijacked-science-and-religion/

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!