Nezvyčajní svätí patróni: Majú ich alkoholici, odsúdení na smrť, ba dokonca aj ľudia nachádzajúci sa vo výťahu. Viete, komu pomáha svätá Bibiána? - Christianitas

Nezvyčajní svätí patróni: Majú ich alkoholici, odsúdení na smrť, ba dokonca aj ľudia nachádzajúci sa vo výťahu. Viete, komu pomáha svätá Bibiána?

Mária Magotsová
2. decembra 2022
  Cirkev Spoločnosť

Vedeli ste o tom, že katolícka Cirkev má niekoľko významných svätcov, ktorí sú orodovníkmi v naozaj nezvyčajných situáciách? Jednou z nich je dnešná svätica, Bibiána. Práve ona je patrónkou ľudí, ktorí sú po tzv. „opici“, prípadne sú závislí od alkoholu. A sme si istí, že tejto neresti Bibiána rozhodne neholdovala. Ako je to teda možné?

Scény zo života sv. Bibiány, fresky v kostole sv. Bibiány v Ríme
zdroj: wikimedia commons

O svätej Bibiáne sa traduje, že počas prenasledovania kresťanov za cisára Juliána Apostatu v roku 363 bola celá jej rodina zajatá. Otca po mučení poslali do vyhnanstva, matku sťali. Ich dve dcéry – Bibiána a Demetria – boli zbavené majetku a odsúdené na život v biede. Keďže sa odmietli vzdať viery, skončili vo väzení, kde Demetria po pár mesiacoch zomrela od hladu a vyčerpania. Bibiánu, ktorá v tom čase zrejme nemala ani 14 rokov, priviazali k stĺpu a zbičovali na smrť. Traduje sa, že jej telo podhodili kati hladným psom, ale tí sa jej ani nedotkli. Kresťania jej ostatky po dvoch dňoch tajne pochovali.

Prečo je však práve svätá Bibiána, ktorá bola – ako už teraz viete – cnostné a dobré dievča, patrónkou opilcov? Žiadne senzácie v tom netreba hľadať, ide tu len o slovnú hračku, ktorá vychádza z jej mena – bibere totiž po latinsky znamená piť.

Patrón ľudí vo výťahu – svätý Krištof

Svojho patróna majú aj ľudia, ktorí sa práve nachádzajú vo výťahu. Je ním svätý Krištof, podľa legendy syn pohanského kráľa v Kanaáne, ktorý ho po narodení zasvätil pohanským bohom. Krištof bol vraj statnej postavy a rozhodol sa slúžiť len tomu najmocnejšiemu, koho stretne. Myslel si, že je to Satan, zistil však, že aj ten sa trasie pred Krížom. Krištof sa dal pokrstiť a rozhodol sa pomáhať ľuďom na brehu rozvodnenej rieky. Na svojich mocných pleciach ich prenášal cez vodu. Za cisára Décia ho ako kresťana zatkli, bili železnými palicami a napokon sťali.

A prečo patrón „výťahárov“? Mnohí ľudia majú vo výťahu klaustrofóbiu a obavy z jeho pádu a následnej smrti. Stará legenda však hovorí, že kto vidí podobizeň svätého Krištofa, ten v daný deň nezomrie.

Sv. Krištof
zdroj: flickr.com

Patrón odložených detí – svätý Vincent de Paul

Počuli ste už o hniezdach záchrany? Sú to boxy pri nemocniciach, kde môžu matky odložiť svoje práve narodené deti a lekársky personál sa o ne postará. Aj takéto deti majú svojho patróna a je ním svätý Vincent de Paul, ktorý sa narodil v roku 1581 vo Francúzsku. Bol z chudobnej rodiny a mal veľký súcit s trpiacimi. Stal sa františkánom, neskôr kňazom. Raz počas cesty loďou ho zajali piráti a predali do otroctva. Po tom, ako sa mu podarilo dostať naspäť do Európy, založil rád lazaristov a staral sa o chorých, chudobných a väznených.

Spolu so svätou Lujzou de Marillac založil rehoľnú spoločnosť Dcér kresťanskej lásky, ktorým uložil starať sa o slobodné matky a ich nemanželské, prípadne odhodené deti. Preto je práve on ich patrónom.

Patrón nenarodených detí – svätý Rajmund Nonnatus

Svojho patróna však majú aj nenarodené deti a je ním svätý Rajmund Nonnatus zo Španielska. Latinské meno Nonnatus znamená nenarodený a hneď aj vysvetlíme, prečo je práve tento muž naozaj najlepším patrónom týchto detí. Takéto meno dostal, lebo jeho matka zomrela skôr, ako sa stihol narodiť. Keď už ženu išli umývať a pripraviť na pohreb, prítomní si všimli, že dieťa v nej sa stále hýbe. Brat mŕtvej bez váhania mečom rozrezal jej telo a takto prišiel na svet Rajmund. Cisársky rez sa uskutočnil zrejme okolo roku 1200. Rajmund sa stal kňazom, staral sa o otrokov a raz sa ponúkol na výmenu za iného muža v otroctve. Keďže neprestal hovoriť o svojej viere, jeho pán nariadil, aby mu ústa prebili železnými klincami a zavesili na ne zámok.

Sv. Rajmund Nonnatus
zdroj: picryl.com

Patrón odsúdených na smrť – svätý Ján Krstiteľ

Patrónom tých, ktorí čakajú na vykonanie svojho rozsudku v cele smrti je svätý Ján Krstiteľ. Naši čitatelia zaiste poznajú jeho príbeh, ale tak pre istotu predsa len – syn Zachariáša a Alžbety, žil na púšti, živil sa lesným medom a korienkami. Okolo roku 27 začal na brehu Jordánu krstiť ľudí a ohlasovať príchod Mesiáša – Ježiša Krista. Prišiel za ním aj samotný Vykupiteľ, ktorého Ján okamžite spoznal. Krstiteľ kritizoval Herodesa za to, že žije s manželkou svojho brata a tá sa postarala o jeho uväznenie a následnú smrť. Hlavu Jána Krstiteľa si vyžiadala jej dcéra Salome ako odmenu za svoj tanec pre Herodesa.

Patrón chorých na HIV – svätý Damien de Veuster

Aj chorí na HIV majú svojho mocného orodovníka v nebi. Je ním svätý Damien de Veuster, ktorý sa narodil v roku 1840, vstúpil do rehole, poslali ho na misie na Havajské ostrovy a odtiaľto sa dobrovoľne prihlásil ako kňaz na ostrov smrti, Molokai, kde žili malomocní. Nakazil sa od detí, o ktoré sa staral.

Keďže rovnako ako v prípade chorých na lepru, aj ľudí chorých na HIV sa spoločnosť stráni a bojí sa nákazy, práve tento nebojácny svätec je ich patrónom.

Patrón ľudí vo vesmíre – svätý Jozef Kupertínsky

A viete, kto je patrónom kozmonautov? Svätec, ktorý sa preslávil tým, že v kostole doslova a do písmena lietal za Najsvätejšou sviatosťou. Áno, Jozef Kupertínsky. Narodený v roku 1603 v Neapolskom kráľovstve, ale – v maštali. Keď sa už tak stalo, dostal príhodné meno Jozef Mária. Keď mal sedemnásť, požiadal o vstup k františkánom, ale nevzali ho, pretože bol analfabet. Kapucínom to neprekážalo, ale bol natoľko nemotorný a porozbíjal im toľko vecí, že ho aj oni poslali radšej preč. Naveľa-naveľa sa nechali uprosiť františkáni v inom kláštore a tam sa už naučil čítať aj písať.

Sv. Jozef Kupertínsky
zdroj: wikimedia commons

Stal sa dokonca kňazom a Boh ho obdaroval mnohými extázami, pri ktorých často levitoval. Preto je, samozrejme, patrónom kozmonautov.

Modlitba k dnešnej svätici, svätej Bibiáne:

Ó Bože, ktorý si dal svojej služobnici Bibiáne spojiť palmu mučeníctva s ľaliou panenstva: upriam na jej príhovor naše srdce láskou k Tebe, aby sme premohli pokušenia a zaslúžili si dosiahnuť večnú odplatu. Skrze Ježiša Krista, nášho Pána. Amen


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Najnovšie články

Agenti, kolaboranti, zradcovia a udavači alebo Komu sa hojdá žalúdok, ten nech nelezie do politiky

Arcibiskup Fulton Sheen: „Takto spoznáte Antikrista!“

Genocída národov

Ako duchovní rodičia hnutia Wicca de facto potvrdili, že čarodejnícke procesy v minulosti boli úplne legitímne