Nevyhováraj sa na vlastnú povahu! - Christianitas

Nevyhováraj sa na vlastnú povahu!


29. júla 2021
  Pokladnica viery

Nikdy sa neponosuj, že si tak alebo onak náruživý, ohnivý, živý, túžiaci po sláve atď. Skroť len a zapriahni pekne do svojho vlastného koča krvilačné medvede. Náruživosť sama osebe nie je ešte pohromou, iba bezuzdná náruživosť ňou je.

Bez veľkých náruživostí nemožno ani veľké veci vykonať, teda bez nich nie sú veľkí ľudia, ani svätí. Náruživosť je vetrom, vanúcim na mori. Ak niet vetra, lode postávajú s ovisnutými plachtami. Ale ak príde vietor, ešte to nestačí. Všetko závisí od toho, či vieme vietor zručne zachytiť do plachiet nášho cieľa, lebo ak nie, veru, prevráti nám loď.

Katolícka výchova charakteru nepožaduje, aby si zlomil svoje náruživosti, ale aby si z nich múdro urobil svojich spojencov a spolubojovníkov. Teda na ich radu síce nepočúvaj, lež ich silu využi, lebo náruživosť je zlý radca, ale dobrý pracovník. Ráznosti dodáva vôli práve dobre využitá náruživosť. Iba ten zvíťazí nad každou prekážkou, kto „náruživo“ sleduje svoj vyznačený cieľ. Náruživosti sú ohnivými paripami pred kočom tvojho života; ak ich povolíš, prevrhnú ťa do jarku; ak však pevne chytíš opraty, vtedy ťa pekne ponesú do cieľa.

Tihamer Tóth – Rady mladým mužom


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!