Nemecko zatvára jadrové elektrárne v čase nárastu cien energie - Christianitas

Nemecko zatvára jadrové elektrárne v čase nárastu cien energie


13. januára 2022
  Krátke správy - Spoločnosť


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Ako už bolo oznámené, Nemecko 31. decembra 2021 zatvorilo tri jadrové elektrárne, ktoré boli dovtedy v plnej prevádzke. Zatvorené reaktory zásobovali milióny nemeckých domácností elektrickou energiou takmer štyri desaťročia.

Podľa nemeckých médií sa zatvorením reaktorov „zníži zostávajúca jadrová kapacita Nemecka na polovicu a výroba energie sa zníži približne o štyri gigawatty, čo zodpovedá výkonu 1 000 veterných turbín“. Nechýbala kritika vlády kancelára Olafa Scholza. „Bez výstavby ďalších plynových elektrární nebude Nemecko do roku 2030 schopné postupne sa zbaviť uhlia, ktoré v treťom štvrťroku 2021 vyrábalo 31,9 % elektrickej energie,“ uvádza denník Die Welt. Podľa plánov súčasnej vládnej koalície má najväčšia európska ekonomika dosiahnuť klimatickú neutralitu do roku 2045.

Načasovanie ukončenia využívania jadrovej energie je však mimoriadne nešťastné, keďže sa časovo zhoduje s prudkým nárastom cien energie, ktorý okrem iného spôsobilo Putinovo vydieranie plynom. Vzdaním sa jadrovej energie sa Nemecko vydáva na milosť a nemilosť spoločnosti Gazprom.

Zástancovia jadrovej energetiky sú znepokojení tým, že v rozpore s plánmi vlády sa podiel energie vyrobenej z obnoviteľných zdrojov neustále znižuje. V Nemecku sa tento podiel v roku 2021 zníži na 42 %, pričom v roku 2020 to bolo 45,3 %. Nová vláda sa medzitým zaviazala, že do roku 2030 Nemecko bude vyrábať 80 % elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. V súčasnosti sa to zdá prinajmenšom nedosiahnuteľné.

Postoj k jadrovej energii v Nemecku je silne ideologicky poznačený. Existuje politický konsenzus, že Nemecko a celá Európa by mali byť bezjadrovou zónou. Samozrejme, je za tým aj tvrdý biznis. V Nemecku sa technológie obnoviteľných zdrojov energie vyvíjajú už viac ako 25 rokov. Nie je prekvapujúce, že minister Habeck vylúčil odklad odstavenia jadrových elektrární alebo ich opätovné uvedenie do prevádzky z dôvodu vysokých cien energie.

MH

Zdroj: welt.de, wpolityce.pl, titulný obrázok – pixabay.com


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!