Nemecko: Z katedrály v Ulme odstránila farská správa sochy Troch kráľov. Sú rasistické


8. septembra 2021
  Krátke správy - Cirkev

Najvyšší kresťanský chrám sveta, katedrála v nemeckom Ulme sa dočkala politicky korektného vyčistenia, ktorému padli za obeť staré sochy Troch kráľov od Martina Scheibleho. Správcovia katedrály sa obávali, že sochy prezentujú „rasistické stereotypy“ a preto už nemôžu zostať v posvätnom priestore. Dekan katedrály Ernst-Wilhelm Gohl uviedol, že: „Čierni kresťania sa cítili byť týmito sochami zosmiešnení.“ Podľa správcu farnosti mala socha afrického kráľa (mága) Melchiora „príliš prehnané pery a chochol na hlave“, čo čiernym ľuďom znepríjemňovalo pozeranie.

Odkedy sa minulý rok objavili sťažnosti a strážcovia politickej korektnosti odhalili v sochách „nebezpečné súvislosti“, rozhodli sa správcovia farnosti, že sochy odnesú do múzea.

Podľa nich je výhodou prenesenia do múzea fakt, že možné vystavovanie týchto artefaktov bude vždy sprevádzané politicky korektným popisom a vysvetlením diela v duchu tolerancie a inkluzívnosti, takže bude zaistené, aby takáto prezentácia (na rozdiel od tej v chráme) nevzbudzovala u černošskej populácie Nemecka pohoršenie. Zároveň múzeum zabezpečí, že prípadná prezentácia nepovedie k prehĺbeniu negatívnych postojov k černochom.

Zároveň Ernst-Wilhelm Gohl uviedol informáciu, ktorá by mohla zosnulého tvorcu týchto drevených sôch mierne šokovať. Keby, samozrejme, žil. Narodil sa totiž ešte v 19. storočí. Jeho sochy, vytvorené pre katedrálu so zbožným úmyslom, by teraz podľa správcu farnosti mohli vystaviť aj na Výstave rasistických hračiek, ktorá prebieha v Norimbergu od júla 2021.

BM

Zdroj: PCH24, titulný obrázok – Flickr

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!