Nemecko: Štyrom farnostiam šéfuje žena – komisárka. Predstavuje budúcnosť Cirkvi? - Christianitas

Nemecko: Štyrom farnostiam šéfuje žena – komisárka. Predstavuje budúcnosť Cirkvi?


28. novembra 2022
  Krátke správy

Doris Brinkerová je už rok komisárkou štyroch farností v diecéze Osnabrück a preberá na seba aj všetky pastoračné povinnosti. V cirkevnej štruktúre nahradila farárov – kňazov, a niektoré nepokrokové štruktúry vo farnostiach si kladú netolerantnú otázku (ako ona sama uviedla pre portál Katholisch.de), či je vôbec katolícke, ak teraz farára nahrádza žena. To sú však zrejme len posledné zvyšky reakcionárov.

Podľa portálu je totiž Doris Brinkerová „kvalifikovaným učiteľom náboženskej výchovy“, v diecéze nie je dostatok kňazov a kánonické právo to umožňuje. Takže je vlastne všetko v poriadku. Vlastne nie, podľa nemeckých pokrokových katolíkov by asi bolo najlepšie, keby sa Brinkerová stala rovno vysvätenou farárkou a bolo by po problémoch.

Ilustračný obrázok, zdroj: wikimedkia commons

V ich diecéze je tento model vedenia súčasťou celodiecézneho procesu s názvom Cirkev participácie. Čiže nepôjde ani tak v prvom rade o reakciu na nedostatok kňazov, ako dlhodobo presadzovaný trend genderovej vyváženosti v Cirkvi. Nedostatok kňazov slúži ako zámienka pre revolučný pohyb.

Po kliknutí na stránku tohto „celodiecézneho procesu“ sa na čitateľa vyvalí záplava neomarxistického blábolenia zabalená do katolíckeho hávu. Napríklad pod kapitolou s názvom Cirkev sa skrze nás stáva farebnejšou, komplexnejšou a živšou informuje jedna aktivistka: „V tomto legislatívnom období sme si vo farskej rade zanietene vymieňali myšlienky o zmysle a význame bohoslužieb, postavení žien v katolíckej cirkvi a hnutí Mária 2.0, synodálnej ceste, význame laických kázní a vyjadreniach hl. cirkvi o homosexualite.

V tíme pani komisárky sú aj dvaja kňazi, čo sa akosi nezhoduje s ich akútnym nedostatkom, ale je možné, že ide o kňazov putovných, pomáhajúcich viacerým komisárkam. „O všetkom rokujeme“, vysvetľuje svoj štýl riadenia pani komisárka. Čo presne si na kolegoch kňazoch vyrokovala, to článok neuvádza.

Svojich zamestnancov chce chrániť pred vyčerpanosťou. Aj ona sama pozná stavy vyčerpania. Stará sa o všetky personálne záležitosti, zostavuje rozpočty, koordinuje financie, rokuje s poisťovňami a má plný administratívno-technický dozor nad cirkevnými materskými školami vo farnostiach. Podpisuje zmluvy, prideľuje pastoračné služby a preberá pastoračné úlohy.

Predtým slúžila ako administratívna pomocníčka pána farára, ale keď ten odišiel do dôchodku, Brinkerová prevzala všetky úlohy. Portál Katholisch.de informuje, že je toho na ňu strašne veľa a preto by „farárka“ (terminus technicus portálu Katholisch.de) chcela mať rovnako ako bývalý farár, nejakého pomocníka. V ďalšom odseku už ju nazývajú „pastorkou“ a dodávajú, že je ňou celým srdcom: organizuje bohoslužbu slova, aj pohrebné obrady, má kázne, udeľuje požehnanie chorým, organizuje katechézy a pobožnosti s textami, ktoré sama napísala!!!

Pani komisárka sa však musela podeliť o komunitný telefón so zmienenými dvoma kňazmi, lebo „veď aj oni prinášajú sviatosť chorým“. Sú ešte takí občania-katolíci, ktorí, keď zomierajú alebo sú chorí, tak si vyžadujú kňaza. Ale niektorí si žiadajú priamo ju: „Potom to už nie je len (!) o sviatosti, ale o konkrétnom človeku, ktorý príde a je tam.

Na fotografii, ktorá ilustruje článok, stojí pani komisárka za ambónom v pozoruhodnom úbore, pripomínajúcom hybrid medzi sci-fi uniformou a rehoľným úborom. Usmieva sa a je spokojná. Predstavuje budúcnosť (desivú) Cirkvi?

BM

Zdroj: Katholisch.de, ilustračný obrázok, zdroj – wikimedia commons


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Najnovšie články

Agenti, kolaboranti, zradcovia a udavači alebo Komu sa hojdá žalúdok, ten nech nelezie do politiky

Arcibiskup Fulton Sheen: „Takto spoznáte Antikrista!“

Genocída národov

Ako duchovní rodičia hnutia Wicca de facto potvrdili, že čarodejnícke procesy v minulosti boli úplne legitímne