Nemecká cirkev včera oficiálne požiadala Vatikán o preskúmanie povinného celibátu kňazov - Christianitas

Nemecká cirkev včera oficiálne požiadala Vatikán o preskúmanie povinného celibátu kňazov


10. marca 2023
  Krátke správy

Na včerajšom kľúčovom zasadnutí Synodálneho zhromaždenia katolíckej Cirkvi v Nemecku vo Frankfurte nad Mohanom, ktoré prebieha už niekoľko dní, odhlasovali v podvečer účastníci veľkou väčšinou text, ktorý formuluje požiadavku adresovanú pápežovi Františkovi, aby „preskúmal súvislosť medzi kňazským svätením a povinnosťou dodržiavať celibát“. Informuje o tom nemecký portál Katholisch.de.

Ilustračný obrázok, zdroj: youtube.com

Synodálne zhromaždenie sa tiež rozhodlo požiadať pápeža, aby preskúmal, či už vysvätení kňazi môžu dostať možnosť oslobodiť sa od prísľubu celibátu bez toho, aby sa museli vzdať výkonu služby. Okrem toho text vyzýva bývalých kňazov (?), aby sa užšie zapájali do aktívneho cirkevného života.

Text, ktorý bol prijatý 95 % hlasujúcich (zo 60 biskupov hlasovalo za dokument 44, len 5 bolo proti a 11 sa zdržalo) nesie názov: Celibát kňazov – posilnenie a otvorenie.

Celý priebeh prijatia a formulácia dokumentu majú klasické príznaky tzv. salámovej metódy a zahmlievania, ktoré umožňujú progresívcom a liberálom v Cirkvi napredovať už celé desaťročia. Na začiatku včerajšieho zasadania bol najprv navrhnutý radikálny text, ktorý striktne požadoval od Vatikánu zrušenie celibátu. Bol natoľko radikálny, že samozrejme prejsť nemohol a preto ho dve tretiny zhromaždených odmietli. Z tohto hlasovania je však zrejmé, že až celá jedna tretina predstavuje na všetko odhodlaných radikálov.

Potom nasledoval druhý návrh, ktorý je „umiernenejší“, a tak si môžu typickí „konzervatívno-liberáli“ vydýchnuť, že sa im podarilo pred ľuďmi zachovať dekórum a niečo uhrať. V skutočnosti je v ňom požiadavka zrušenia celibátu len preformulovaná tak, aby nepôsobila radikálne. Tým je daná aj Vatikánu možnosť, aby veci „skúmal“ než sa rozhodne a tiež si zachoval nejakú tvár. A to napriek tomu, že všetko je už dávno preskúmané. Kýžený výsledok má byť rovnaký, či už sa požaduje striktne alebo úctivo – zrušenie povinného celibátu.

Na posilnenie dojmu kompromisu slúži následne zahmlievanie, ktoré je viditeľné už v názve dokumentu Celibát kňazov – posilnenie a otvorenie. Navodzuje sa v ňom dojem, že otvorenie sa necelibátnym kňazom prinesie posilnenie kňazstva ako takého, a zároveň aj posilnenie dôstojnosti celibátu u tých, ktorí sa preň rozhodnú dobrovoľne. Ako pri všetkých takýchto „otvoreniach“, vieme už dopredu ako to skončí – tak, ako to predpovedal pápež Pius X. v rozhovore s jedným liberálnym kňazom na začiatku 20. storočia.

Keď pápež karhal svojho podriadeného za modernistickú herézu, ten sa bránil slovami:

Ale, Vaša Svätosť, chcel som len trochu rozšíriť bránu.“

Odpoveď Pia X. nestratila dodnes nič na svojej trefnosti, skôr naopak – dejiny ju plne potvrdili:

Ach, tak vy ste chceli rozšíriť bránu, zatiaľ čo Náš Pán vyhlasuje, že je úzka? A aký účinok dosiahnete týmto domnelým rozšírením brány? Len ten, že tí, čo sú vnútri, vyjdú von a z tých, čo sú vonku, nevojde nikto.“

BM

Zdroj: Katholisch.de, ilustračný obrázok, zdroj – youtube.com


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Nenechajte nás v tom samých: Prosíme o milodar v boji za obhajobu nemenného učenia katolíckej Cirkvi

Arcibiskup Fulton Sheen: O zlých ľuďoch v nebi a dobrých v pekle

Bazilika svätého Augustína v Campo Formio v Ríme

Farár Kuffa o učebniciach sexuálnej výchovy: „Dokedy budeme zbabelo mlčať?“