Nemecká cirkev odmieta zverejniť finančné náklady na Synodálnu cestu - Christianitas

Nemecká cirkev odmieta zverejniť finančné náklady na Synodálnu cestu


10. mája 2022
  Krátke správy  


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Hovorca katolíckej Cirkvi v Nemecku odmietol 8. mája poskytnúť katolíckej spravodajskej agentúre Catholic News Agency rozpis finančných nákladov na Synodálnu cestu v Nemecku.

CNA oslovila hovorcu po tom, ako videla dokumenty naznačujúce, že nemecká cirkev už minula na Synodálnu cestu milióny eur, aby laici a biskupi mohli diskutovať o zmenách katolíckeho učenia a praxe.

Dokumenty naznačovali, že projekt doteraz vstrebal 5,7 milióna eur.

Odhad tejto sumy je založený na údajoch zhromaždených Združením diecéz Nemecka, právnickou skupinou Nemeckej biskupskej konferencie, so sídlom v Bonne.

V dokumentoch, ktoré nie sú verejne dostupné, sa uvádza, že Cirkev minula 703 195 eur v roku 2019, 878 035 eur v roku 2020, 2 231 400 eur v roku 2021 a 1 900 245 eur v roku 2022, spolu 5 712 875 eur.

Dokumenty, ktoré CNA videla, uvádzali tieto výdavky ako „dôsledky štúdie MHG“ (zaoberajúcej sa sexuálnym zneužívaním kňazmi) avšak s objasňujúcou poznámkou, že „toto nákladové stredisko zahŕňa všetky náklady, ktoré vznikli v súvislosti so Synodálnou cestou Nemeckej biskupskej konferencie.“ 

Matthias Kopp, hovorca Nemeckej biskupskej konferencie, však 16. marca pre CNA povedal, že čísla sa nevzťahujú len na Synodálnu cestu, ale na všetky výdavky v dôsledku analýzy zneužívania klerikov v nemeckej cirkvi z roku 2018, známej ako Štúdia MHG.

Kopp povedal: „V našom plánovaní rozpočtu sme stanovili ročný rozpočet 2,5 milióna eur podľa definície zamerania – následné náklady na riešenie štúdie MHG. To znamená: všetky náklady na prácu po MHG, to znamená úrad práce proti sexuálnemu zneužívaniu, prevádzkové náklady nezávislých komisií pre sexuálne zneužívanie, Synodálna cesta v Nemecku.“

Dodal, že čísla ukázali, že náklady každý rok klesali „pod odhad“, ale tiež zdôraznil, že údaj za rok 2021 je nesprávny. Aký je ten reálny, to neuviedol.

Opakujem: hovoríme o nákladoch všetkých prác zaoberajúcich sa dôsledkami štúdie MHG, nielen o Synodálnej ceste,“ komentoval.

Na neskoršiu otázku, či môže poskytnúť podrobnejší rozpis nákladov na samotnú Synodálnu cestu, Kopp uviedol, že nie je schopný poskytnúť ďalšie informácie.

Náklady na Synodálnu cestu sú kontroverzné, pretože katolícka Cirkev v Nemecku je financovaná z cirkevnej dane. Ak je jednotlivec registrovaný v Nemecku ako katolík, tak 8–9 % z jeho dane z príjmu ide Cirkvi. Jediným spôsobom, ako môžu prestať platiť daň, je urobiť oficiálne vyhlásenie o vzdaní sa členstva. Potom už nesmú prijímať sviatosti, ani katolícky pohreb.

Z cirkevnej dane sa financujú skupiny ako vplyvný Ústredný výbor nemeckých katolíkov (ZdK), ktorý dlhé roky vedie kampaň za zmeny v cirkevnom učení a disciplíne. ZdK sa spojil s Nemeckou biskupskou konferenciou pri spustení Synodálnej cesty.

BM

Zdroj: National Catholic Register, CNA, titulný obrázok – youtube.com


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Najnovšie články

Prečo katolík nemôže za žiadnych okolností schvaľovať LGBT hnutie a komunity

Nominalizmus a jeho důsledky – VII

Kauza katolíckej školy v Nemšovej: Toto odkazuje ukričanej menšine bývalý kolega!

Svätý Mikuláš čaká na našu pomoc!