Nemci vyžadujú solidaritu s migrantmi -

Nemci vyžadujú solidaritu s migrantmi


9. júla 2020
  Krátke správy  

Berlín dúfa, že sa mu podarí počas polročného predsedníctva Rady EÚ zlomiť neposlušné štáty strednej Európy, ktoré odmietajú prijať na svojom území imigrantov. Tých pozývala pred rokmi do Nemecka premiérka Merkelová a štáty strednej Európy mentorsky poučovala o tom, ako je výhodné a potrebné imigrantov prijímať.

Následne imigranti zaplavili Nemecko a stali sa problémom. Dnes preto nemecký minister vnútra Horst Seehofer jasne naznačil, že podieľať sa na riešení krízy s imigrantami budú musieť aj štáty strednej Európy. Rozumej, Nemci sú pripravení do strednej Európy presunúť väčšinu imigrantov, ktorí nekontrolovateľne prijímali.

Slovensko, Rakúsko, Česko, Estónsko, Maďarsko, Lotyšsko, Poľsko a Slovinsko v liste adresovanom Európskej komisii uviedli, že sú pripravené pomôcť, ale odmietajú všetky formy povinného prerozdeľovania azylantov a migrantov. Podobne sa podľa portálu Politico Europe vyjadrilo Dánsko.

Imigranti sa samozrejme na Slovensko nehrnú, pretože životná úroveň je na Slovensku podstatne nižšia ako v Nemecku a to i napriek tomu, že už 30 rokov od roku 1989 na Slovensku neúspešne dobiehame vyspelý Západ. Ak však budú Nemci garantovať imigrantom vyplácanie príspevkov v takej výške ako v Nemecku, nemali by mať imigranti žiaden väčší problém na Slovensko prísť.

Slovensko by tak mohlo začať platiť za nemecké zlyhania. Ešte pred voľbami súčasný premiér Igor Matovič odpovedal, že nechce, aby na Slovensko prideľovali imigrantov z ostatných členských krajín EÚ podľa povinných kvót. Keďže však na súčasnú slovenskú vládu možno zatlačiť pomocou pôžičiek či rôznych eurofondov, je možné, že Matovič svoje rozhodnutie zmení. Kto prehnane dôveruje Matovičovej zásadovosti, nech si spomenie na nedávny prípad s Kollárovou diplomovou prácou. Netreba zabúdať ani na našich europoslancov, tí vo väčšine prípadov odsúhlasia všetko s čím Brusel, Berlín či Paríž prídu.

Nemecký minister Seehofer už hrá aj na city. „“Vždy je to iba malý počet členských štátov, ktoré sú ochotné prijať migrantov. Nie je to hodné EÚ. V prípade, že majú právo na medzinárodnú ochranu, mali by sme očakávať solidaritu od všetkých členských krajín, že týchto ľudí prijmú. Riešenie tejto otázky nemôžeme nechať na Taliansko, Španielsko, Maltu či Grécko,“ citovala agentúra Reuters zo Seehoferovho vyjadrenia po utorkovej videokonferencii ministrov vnútra 27 členských krajín únie.

Pokiaľ by Nemci akceptovali riešenie,vďaka ktorému by sa začali zo Slovenska imigranti, ktorí nemajú nárok na azyl posielať do ich domovských krajín, dal by sa nemecké návrhy a predstavy ešte zniesť. Nemci sa ale potrebujú v prvom rade zbaviť imigrantov na vlastnom území, v Merkelovej agende však mienia pokračovať. 

O tom, že príspevok pre imigrantov bude určite väčší ako minimálna mzda na Slovensku, netreba pochybovať.

Podľa OSN prišlo v roku 2019 do Európy okolo 123-tisíc migrantov. V júni stredomorské krajiny Cyprus, Grécko, Malta, Španielsko a Taliansko vyzvali v liste na vytvorenie povinného relokačného mechanizmu, ktorý by umožnil prerozdeľovanie žiadateľov o azyl, ktorí sa dostanú do Európy.

BK

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

František Mikloško opäť perlil o Cirkvi, pápežoch, gender a kresťanskej politike: Pápež František je skvostom, nacionalisti a tradiční sú problém

„Už se perou, už se perou“ – Medzi feministkami a transgendermi v Paríži to iskrilo…

Komik Rob Schneider o svojej konverzii na katolícku vieru: „Nikdy som necítil viac pokoja“

Biskup z Trevíru viedol LGBT bohoslužbu a obhajoval zmenu učenia Cirkvi o tzv. queer ľuďoch. Cirkev obvinil, že svojím učením „vylúčila“ queer ľudí