NC Register o kardinálovi Tomkovi: „Jeden z posledných velikánov pontifikátu Jána Pavla“ - Christianitas

NC Register o kardinálovi Tomkovi: „Jeden z posledných velikánov pontifikátu Jána Pavla“


12. augusta 2022
  Krátke správy


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Americký katolícky portál National Catholic Register publikoval na svojej stránke veľký článok o zosnulom slovenskom kardinálovi Jozefovi Tomkovi s názvom: „Spomienka na kardinála Jozefa Tomka, odvážneho svedka prenasledovanej Cirkvi“. Článok napísal jeden z najvyťaženejších a najobľúbenejších prispievateľov portálu, otec Raymond J. de Souza.

Bol posledným z neodbytných kardinálov studenej vojny spoza železnej opony. Bol tiež jedným z posledných velikánov pontifikátu Jána Pavla. K málu žijúcich starších patria kardináli Francis Arinze, Camillo Ruini a George Pell – a, samozrejme, aj samotný Benedikt XVI.,“ napísal o kardinálovi Tomkovi otec de Souza.

Podľa NC Register sa počas Studenej vojny stretla vo Vatikáne silná zostava prenasledovaných kňazov spoza Železnej opony. Na ich čele stál, samozrejme, pápež Ján Pavol II., ale boli tu aj Ďalšie mená, ako chorvátsky kardinál Franjo Šeper, prefekt Kongregácie pre náuku viery; poľský biskup Andrzej Deskur a práve slovenský rodák Jozef Tomko. „Spoločne sa stanú kardinálmi v roku 1985, čo je súčasťou odhodlania Jána Pavla vyzdvihnúť odvážne svedectvo prenasledovanej Cirkvi a povzbudiť ju ctením jej pastierov,“ uvádza sa ďalej v článku.

Otec de Souza ďalej rozoberá životný príbeh kardinála zo Slovenska a upozorňuje na jeden zásadný detail jeho pohrebu:

Kardinálom, ktorí strávia svoj život v Ríme, sa zvyčajne vybaví jednoduchý pohreb v kostole svätého Petra a potom sa pochovajú v ľubovoľnom počte rímskych kostolov alebo cintorínov, ktoré možno vo Večnom meste ľahko prehliadnuť.

S kardinálom Tomkom sa bude namiesto toho zaobchádzať ako s kardinálskymi levmi z Východu – s maďarským kardinálom Józsefom Mindszentym, s kardinálom Josefom Beranom z Českej republiky, s kardinálom Josyfom Slipyjom z Ukrajiny – ktorí boli po porážke komunizmu posmrtne vrátení do svojich rodných krajín.“

Autor ďalej píše:

Slovenský pastier žil dosť dlho na to, aby videl učenie Familiaris Consortio, posynodálnu exhortáciu uverejnenú v roku 1981, stať sa terčom útokov na synodách o rodine v rokoch 2014 a 2015. Pokusy v Amoris Laetitia nejednoznačne podkopať učenie Jána Pavla boli ťažkou skúškou pre kardinála Tomka v jeho starobe.

Napriek tomu pokračoval vo svojej múdrej a svätej prítomnosti v Ríme. Večer ho často videli modliť sa ruženec na Námestí sv. Petra. V roku 1996 ho Ján Pavol vymenoval za kardinála-kňaza Santa Sabiny, čo zahŕňa aj slávnostnú úlohu uloženia popola Svätému Otcovi počas jeho každoročnej návštevy Popolcovej stredy v Santa Sabine. Bola to úloha, ktorú kardinál Tomko vykonal pre Jána Pavla, Benedikta a Františka, hoci mu bolo ťažké povedať pápežovi, aby činil pokánie, ako to vyžaduje liturgická formula.

National Catholic Register uzatvára svoj príspevok tým, že hoci Jozef Tomko dlhé desaťročia nemohol navštíviť svoju vlasť, napokon mu bolo dožičené na Slovensko cestovať – a hneď štyri krát boli pri tom pápeži.

MG

Zdroj obr.: T2.sk


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Najnovšie články

Vyvoláva Cirkev pocit viny a zbavuje nás odchod z Cirkvi výčitiek svedomia? Na tieto i ďalšie otázky odpovedal P. Józef Augustyn SJ

Najlepšou prípravou na manželstvo je príprava na dospelosť

Globálna konkurencia pre Krista

Týždeň na Slovensku