Nazval muža mužom – a súd ho potrestal

lanuovabq.it
18. apríla 2019
  Politika  

V dobe takmer nevyčerpateľných práv a požiadaviek LGBT už na biologickej pravde nezáleží. Ba tvrdiť ju môže byť nebezpečné a predovšetkým môže vyjsť poriadne draho. Bill Whatcott, 52-ročný muž z Kanady, bol odsúdený, ako uvádza Life Site News, na zaplatenie vysokej pokuty vo výške 55 000 dolárov za to, že sa opovážil nazvať “mužom” Ronana Ogera, ktorý sa “stal” ženou s menom Morgane. .

Všetko začalo v roku 2017,  keď Ronan “Morgane” Oger, právnik, ktorý sa v novembri minulého roka, ako prvý transsexuál, stal podpredsedom strany Ndp, čo je skratka pre New democratic party, začal svoju predvolebnú kampaň. Kandidoval za člena legislatívneho zhromaždenia vo volebnom obvode Britskej Kolumbie vo Vancouver-False Creek. Termín volieb bol vytýčený na 9. mája. Niekoľko týždňov pred hlasovaním, v apríli 2017, vstúpil na scénu Bill Whatcott.

Muž, kresťanský aktivista, videl v Ogerovej kandidatúre pokus o propagáciu transsexualizmu v spoločnosti. Preto pripravil a dal vytlačiť takmer 1 500 letákov, s ktorými doslova oblepil mestskú štvrť Yaletown, vrátane poštovej schránky aktivistu LGBT. Na tomto letáku, ktorý bol aj na internete, kde mal celkovo 10 000 zobrazení, Whatcott zverejnil krstné meno kandidáta Ndp spolu so starou fotografiou, z ktorej bolo jasne vidno, že ide o muža, pričom ho nazval „transvestitom“, ktorý „podľahol transgender propagande a žije v klamstve“. A nielen to. V týchto letákoch vyjadril znepokojenie nad „propagáciou a nárastom homosexuality a transvestizmu“, ktoré „zatemňujú nemennú pravdu o našom pohlaví, ktoré nám dal Boh“.

Ako sa dalo čakať, Oger – ktorý voľby prehral o pár stoviek hlasov –  zažaloval autora letáku za zverejnenie textu, ktorý označil za diskriminačný, nenávistný a pohŕdavý.  Počas pojednávania sa Whatcottov advokát snažil postaviť obhajobu svojho klienta na fakte: na príslušnosti poškodenej strany k mužskému biologickému pohlaviu. Nevyvrátiteľný argument, ktorý však, ako bolo povedané na začiatku, nezachránil jeho klienta pred odsúdením na zaplatenie 55 000 kanadských dolárov, z ktorých 35 000 malo byť odškodnením Ogerovi a zvyšok boli náklady konania.

 Na 104 stranách rozsudku je uvedené, že „‘pravda‘ na letáku odporcu nie je obhajobou“. Akoby chceli tým povedať: áno, je pravda, že Oger (na fotografii) je naozaj biologicky mužom, pripomínať to však je urážlivé. Senát pod vedením sudkyne Devyn Cousineauvej vo svojom rozsudku odsúdil predovšetkým biologickú pravdu, ktorá sa oficiálne stala tabu, a ktorú neslobodno ani len vysloviť bez toho, aby človek za to nebol stíhaný. Nehovoriac o slobode prejavu, ktorú takýto rozsudok roztrhal na kusy.

Nie je náhoda, že John Carpay, prezident Justičného centra pre ústavnú slobodu, organizácie právnej ochrany, ktorá sa špecializuje na kanadské ústavné právo, sa ohľadom verdiktu vyjadril, že ním bol šokovaný. „Najvyšší súd Kanady,” pripomenul Carpay, “už dávno vyhlásil, že sloboda prejavu je životodarnou miazgou demokracie”, zatiaľ čo toto rozhodnutie “podkopáva základné princípy slobodnej spoločnosti a ohrozuje zdravie kanadskej demokracie”.

Po odsudzujúcom rozsudku zverejnenom v stredu 27. marca a v očakávaní ďalšieho vývoja tohto neuveriteľného príbehu, sa Bill Whatcott už nezdá byť veľmi znepokojený a naďalej vyhlasuje, že dôveruje Ježišovi Kristovi. Uvidíme. Vyhlásenie súdu, že biológia je irelevantná pri posudzovaní sexuálnej identity, ba dokonca, že zašiel až tak ďaleko a potrestal človeka, ktorý sa na biológiu odvolával, však príliš dôvodov k pokoju nedáva.