Navštívili sme kňaza Mariána Kuffu: Ako to bolo s kauzou „Istanbulský dohovor“? - Christianitas

Navštívili sme kňaza Mariána Kuffu: Ako to bolo s kauzou „Istanbulský dohovor“?

Anna Kulanová
1. februára 2023
  Spoločnosť  

Len máloktorý kňaz na Slovensku má okolo seba tak rušno ako otec Marián Kuffa. A nemáme tým na mysli len spoločenstvo v Žakovciach, o ktoré sa stará. Na jednej strane mu časť spoločnosti ochotne prejavuje uznanie za jeho charitatívnu prácu, na strane druhej sa mu pomerne často vyčíta svojský štýl komunikácie. Je však táto jeho otvorenosť a angažovanosť dostatočným dôvodom na kritiku?

Zdroj: archív Christianitas.sk / T2.sk/Anton Kulan

A možno je v tejto dobe, kedy silnie tlak na opatrnosť slov a vyjadrení, a to obzvlášť, ak sa týkajú pomenovania zla, keď silnie dopyt, aby všetko malo sladkú príchuť, možno presne to, čo je potrebné na vyváženie chuti. My sme sa rozhodli stretnúť sa s ním osobne a povypytovať sa ho nielen na jeho prácu, ale aj na kauzy, ktoré sa riešili v súvislosti s jeho menom.

Čo chce počuť dnešný svet? Len nič o hriechu! Nech je všetko korektné a nech sa o všetkom v pokoji diskutuje. Dozvedeli sme sa, že v Žakovciach platia jednoduché pravidlá. Hriešnici sú prijímaní s láskou, poskytuje sa im nielen materiálna, ale aj duchovná pomoc nastúpiť na cestu Božích prikázaní a zároveň sa jednoznačne odsudzuje hriech, príčina zla. Tento princíp Marián Kuffa uplatňuje nielen v zariadení, ktoré spravuje, ale aj vo svojich vystúpeniach a rázne o tom dal vedieť najmä pri kauze Istanbulského dohovoru, ktorý sa na Slovensku riešil pred tromi rokmi. Bola to aj vďaka jeho angažovanosti, že parlament napokon neprijal dohovor, ktorý mal u nás zaviesť gender agendu.

Žakovský farár si nedával servítku pred ústa a na rovinu povedal, ako tieto veci vidí.Ani politici sprvoti nechápali, o čo konkrétne ide. Musel si vypočuť množstvo urážok a zosmiešňovaní, no nič nezahmlieval a nenazýval zlo toleranciou alebo rešpektom tak, ako je dnes moderné. Dodnes používa expresívny slovník – gender ideológiu nenazýva inak ako liberálny hnoj, ale na druhej strane si môžete byť istí, že vám bez obalu ukáže, kde sú nástrahy, klamstvá a nebezpečenstvá a vy sami sa rozhodnete, či prijmete toto varovanie.

Poslúchol svojho biskupa

Spomínate si, aká mediálna kauza vtedy nastala v súvislosti s týmto jeho postojom? Ani niektorí vysokí predstavitelia Cirkvi v tom čase celkom nepochopili, prečo bol vtedy Kuffa ochotný postaviť sa na čelo veriacich a modliť sa s nimi ruženec pred Národnou radou, aby zlo z Istanbulu zastavili. Po zákaze svojho biskupa, ale v duchu poslušnosti, veriacich pozdravil len cez videoodkaz.

Na konzervatívnom (?) denníku Postoj sme si v tom čase mohli prečítať blog, v ktorom autor vyhlásil, že Kuffa takto prekabátil biskupov. Po osobnom stretnutí s kňazom a preštudovaní listov sme však zistili, že toto nikto nemôže tvrdiť. Inak by mu predsa jeho biskup 12. februára 2020 na kňazských rekolekciách podtatranských dekanátov v Lendaku pred všetkými kňazmi oficiálne nepoďakoval za to, že ho poslúchol a nezúčastnil sa na modlitbovom stretnutí za zrušenie Istanbulského dohovoru pred Úradom vlády SR a prezidentským palácom dňa 11. februára 2020 (osobne ho o to požiadal otec biskup 6. februára 2020).

Homo politicus

Podľa rôznych komentárov, ktoré boli v tom čase uverejnené, je vraj tento kňaz „homo politicus“. Vyjadroval sa totiž k aktuálnej situácii v spoločnosti – a spoločnosti sa to nepáčilo. Musíme sa však pýtať, ak sa v spoločnosti deje zlo, má azda kňaz mlčať? Preto, že je kňaz? Má snáď povinnosť používať len jemnocitný slovník, ktorý nikoho neurazí, ale, žiaľ, ani neprebudí? Kuffa býva práve kvôli svojmu nekompromisnému postoju častým terčom útokov rôznych „celebrít“ a dokonca aj svojich spolubratov kňazov. Herečka Zuzana Fialová ho verejne označila za blázna kvôli jeho zásadovým postojom k potratom. Napriek spomínaným útokom však nezmĺkol, práve naopak.

Z návštevy u Mariána Kuffu sme pre vás pripravili videorozhovor, ktorý vám prinesieme už v najbližších dňoch na našom YouTube kanáli Fatima TV, ako aj na Christianitas.sk.


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Nenechajte nás v tom samých: Prosíme o milodar v boji za obhajobu nemenného učenia katolíckej Cirkvi

Arcibiskup Fulton Sheen: O zlých ľuďoch v nebi a dobrých v pekle

Bazilika svätého Augustína v Campo Formio v Ríme

Farár Kuffa o učebniciach sexuálnej výchovy: „Dokedy budeme zbabelo mlčať?“