Násilnosti na futbalovom zápase v Londýne medzi Anglickom a Maďarskom


13. októbra 2021
  Krátke správy - Spoločnosť

Mnohí z nás môžeme mať ešte stále v živej pamäti spôsoby, akými sa najmä Nemci na tohtoročnom Eure správali k Maďarom, keď ich neustále provokovali dúhovými vlajkami a častovali rôznymi nadávkami, najmä za postoje vlády Viktora Orbána. Zdá sa, že anglickí fanúšikovia cítia k tým maďarským podobnú antipatiu, aj keď tentokrát nie je zdrojom ich nenávisti ani tak maďarská „homofóbia“, ako skôr „rasizmus“, pričom pod pojmom „rasista“ sa už zrejme myslí každý, kto pred zápasom na ihrisku nepokľakne na jedno koleno, prípadne s týmto gestom nesúhlasí.

Ako uvádza britský ľavicový denník The Guardian, včerajší večerný zápas kvalifikácie na Majstrovstvá sveta vo futbale do Kataru 2022 –, na ktoré sa slovenskí futbalisti úspešne neprebojovali, čo je možno aj dobré, vzhľadom na „výkony“ aké podávali na Eure –, sa niesol v duchu „násilností zo strany maďarských fanúšikov“. Tí sa údajne nevhodne správali už pri vstupe na štadión, čo je značne podozrivé, keďže to boli práve Angličania, kto sa „preslávil“ násilnosťami a nepokojmi na štadióne pred finálovým zápasom Eura s Talianskom.

Samotné stretnutie začalo mohutným anglickým piskotom počas hrania maďarskej hymny, čo je vždy prejavom pohŕdania ani nie tak k futbalistom, ako skôr ku krajine ako takej. Maďari oponovali piskotom práve počas onej „slávnostnej chvíle“, kedy si anglickí hráči pokľakli na jedno koleno na znak podpory černošského marxistického hnutia BLM (a jeho globálnej antikresťanskej pro-ultraliberálnej ideológie), ktoré v Amerike vyrabovalo celé ulice a niekde aj mestá.

Celkovej atmosfére na tribúnach nepomohlo ani zatknutie jedného z maďarských fanúšikov, ktorý sa mal previniť rasistickými pokrikmi, či gestami voči jednému zo stewardov. Maďari „pobúrili“ Angličanov aj plagátom, na ktorom bola zobrazená postava kľačiaca na jednom kolene – a táto postava bola preškrtnutá. Avšak ako Guardian pokračuje, „maďarskí fanúšikovia boli zapletení do viacerých nepekných scén“ kedy pripravili pár ťažkých chvíľ anglickým policajtom. O tom, či sa samotní Angličania „upokojili“ však noviny nič nehovoria. Futbalová federácia FIFA ohlásila, že začína vyšetrovanie jednotlivých incidentov v hľadisku. Britská metropolitná polícia sa podľa novín snažila veci zľahčovať:

Krátko po začiatku dnešného zápasu vo Wembley prišli policajti zatknúť diváka kvôli rasisticky motivovaným urážkam adresovaným stewardovi… Keď policajti diváka zatkli, prepukli drobné nepokoje, do ktorých boli zapojení aj ďalší diváci. Poriadok bol rýchlo obnovený a v tejto fáze (stretnutia) nedošlo k žiadnym ďalším incidentom…

The Guardian naopak uvádza:

Policajti sa rýchlo zaplietli do stretov s prívržencami Maďarska v čiernych košeliach. Polícia zrejme použila obušky pri pokuse o obnovenie poriadku, ale bola premožená a prinútená ustúpiť späť do haly.“

Noviny prízvukujú, že „muži zákona“ boli na štadióne prítomní v nedostatočných počtoch. Zápas napokon skončil remízou 1:1, čo anglickí novinári zhodnotili len ako ďalší prejav „ťažkej noci“.

MG

Zdroj: The Guardian, titulný obrázok – Flickr


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!