Napätie medzi Ruskom a Kazachstanom sa stupňuje


12. septembra 2021
  Krátke správy - Spoločnosť

Záhadný výbuch v muničných skladoch v Žambylskej oblasti na juhu Kazachstanu viedol koncom augusta k usmrteniu pätnástich osôb a zničeniu niekoľkých stoviek domov. Prezident Kasym-Žomart Tokajev nariadil vytvorenie komisie na objasnenie príčin výbuchu.

Je ťažké predvídať, aké budú výsledky jej snaženia, ale doterajšie udalosti spojené s výbuchmi v muničných skladoch v rôznych krajinách (Česká republika, Ukrajina, Bulharsko) ukázali určité súvislosti medzi týmito udalosťami a činnosťou ruských špeciálnych služieb. Po výbuchu skladov, ktoré podľa oficiálnej verzie obsahovali iba míny a nálože na ženijné účely, minister obrany vyhlásil, že „nevylučuje diverzný čin“.

K výbuchu došlo v čase rastúceho napätia medzi Ruskom a Kazachstanom v otázke práv ruskojazyčnej menšiny. Bezprostrednou príčinou tohto napätia boli o. i. udalosti v meste Aktau pri Kaspickom mori, kde kazašskí aktivisti prinútili jednu z tam žijúcich Rusiek, aby verejne „poprela“ svoje tvrdenia, že mesto založili Rusi, ako to zvečnili vo filme zverejnenom na internete. Neskôr vyšlo najavo, že Kuat Achmetov, na ktorého YouTube kanáli bolo video zverejnené, je spolupracovníkom a priateľom Muchtara Tajžana, ktorý je zasa poradcom prezidenta Tokajeva. Achmetov sa v minulosti preslávil organizovaním „jazykových hliadok“, ktoré kazašským občanom vrátane rodených Rusov prikazovali, aby na verejnosti hovorili iba po kazašsky napriek tomu, že ruština je rovnocenným úradným jazykom. Dostal za to symbolickú pokutu (zhruba vo výške 300 eur), ale Moskva mu zakázala vstup do Ruska na päťdesiat rokov.

Celá záležitosť tak nadobudla politický rozmer, ktorý odhaľuje nálady kazašskej elity, medzi ktorou prebieha živá diskusia o postoji k Rusku a ruskému jazyku.

Spomínaný Muchtar Tajžan bol roky v opozícii a s mocenským táborom sa spojil až v roku 2019, keď ho doň pozval súčasný prezident. Toto vymenovanie má podľa názoru ruských komentátorov dokazovať vzostup kazašského nacionalizmu, najmä preto, že Tajžanovými politickými podporovateľmi sú organizácie kazašských veteránov, ktorí sa zúčastnili občianskej vojny v Tadžikistane po rozpade ZSSR. Nuržan Altajev, jeden z lídrov takejto organizácie, zverejnil na internete video, v ktorom reagoval na hrozby poslancov ruskej Dumy, ktorí vyhlásili, že sú pripravení prísť do Kazachstanu „urobiť poriadok“. Altajev nazval poslancov „klaunmi“ a pozval ich do krajiny, kde je, ako sa vyjadril, „step široká, a preto je tam dosť miesta pre vaše hroby“.

MH

Zdroj: wPolityce.pl, titulný obrázok – Pixabay

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!