Najmenej 5 mŕtvych a viac ako 40 zranených po tom, čo sa džíp prehnal vianočnými trhmi v americkom Wisconsine


22. novembra 2021
  Krátke správy - Spoločnosť


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Hoci prvotné informácie hovorili „iba“ o 20 zranených, podľa najnovších informácií CNN už má incident, ktorý sa udial na vianočných trhoch v meste Waukesha v americkom štáte Wisconsin (na hraniciach s Kanadou) už 5 mŕtvych a viac ako 40 zranených. Avšak ani to nemusí byť konečné číslo.

V nedeľu večer sa miestnym vianočným trhom prehnalo SUV, ktoré postupne narážalo do ľudí. Polovica zo zranených a prevezených do nemocníc boli deti. Policajný šéf Waukeshy Dan Thompson pritom už pár hodín po incidente uviedol, že niektoré zo zranení boli „vážne“. Páchateľa polícia chytila asi 30 kilometrov od miesta činu a momentálne je vo väzbe. Médiá postupne prinášajú svedectvá očitých svedkov.

Belen Santamaria sa spolu so svojím manželom a trojročnou dcérou plánovali pripojiť k miestnemu vianočnému sprievodu spolu s ďalšími členmi miestnej katolíckej Cirkvi. Avšak Belen mala nejaké bolesti hlavy, takže sa na sprievod pozerali len z chodníka z druhej strany. To im zrejme zachránilo život. Belen uvádza: „Zbadali sme SUV letieť plnou rýchlosťou. Aj nás by bolo zrazilo.“ Najprv sa rodina skryla v priľahlej reštaurácii a potom sa snažila pomôcť zraneným. Belen sa vyjadrila, že z katolíckeho kostola, ktorý s manželom navštevujú, bolo asi desať zranených veriacich, niektorí boli prevezení do nemocníc.

Istá žena sa pre stanicu Fox 6 vyjadrila, že auto vrazilo do tancujúcej dievčenskej skupiny, kde boli deti vo veku 9 až 15 rokov. Iný svedok pre miestne noviny uviedol:

Keď sme sa vracali späť medzi budovy… videli sme prechádzať SUV, ktoré sa približovalo plnou rýchlosťou po trase prehliadky. A potom sme počuli hlasnú ranu a len ohlušujúce výkriky a náreky ľudí, ktorých zrazilo vozidlo.

K situácii vo Waukeshe sa už vyjadril aj Biely dom, ktorého zástupca vyhlásil, že incident „monituruje“, a že „naše srdcia smerujú k tým, ktorí boli zasiahnutí týmto strašným nešťastím“.

Tento incident možno taktiež zaradiť k útokom na kresťanov, ktoré sa vo svete rapídne stupňujú – a v posledných rokoch aj v Európe a Amerike. Spomeňme si len na horiace kostoly v Kanade (podpálených ich bolo v priebehu dvoch mesiacov asi 50!), strhávanie sôch svätcov v USA, útoky zúrivých LGBT aktivistov na kostoly v Poľsku, či transgender nápisy na slovenských kostoloch.

V roku 2016 sa podobný incident ako vo Wisconsine stal aj v Nemecku, kedy sa berlínskym vianočným trhom taktiež prehnalo vozidlo a zabilo 12 ľudí. K útoku sa vtedy prihlásil Islamský štát.

MG

Zdroj: Reuters, CNN, titulný obrázok – Flickr


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!