Na výročie „dobytia Bastily“ sa vo francúzskych mestách opäť bojovalo


15. júla 2021
  Krátke správy - Spoločnosť

14. júla prebehli vo Francúzsku tradičné oslavy Veľkej francúzskej revolúcie, na ktorej nesmela chýbať veľkolepá vojensko-policajná prehliadka, prelety stíhačiek, či prejav prezidenta republiky. Ako uvádza portál Valeurs Actuelles:Niekoľko tisíc osôb vyšlo v stredu 14. júla do ulíc, aby protestovali proti zdravotníckym nariadeniam.

Protestujúci sa v Paríži zišli na Námestí republiky a na námestí Clichy, kde skandovali heslá ako „Slobodu!“, či to, že odmietajú „diktatúru“. Na miestach sa objavili aj slávni Gilets jaunes – žlté vesty. Protestujúci už tradične stavali barikády, spoza ktorých hádzali na silové zložky všetko, čo im prišlo pod ruky, a za ktorými vo veľkom rabovali. Policajti odpovedali slzným plynom a zatýkaním.

Ľudia však vyšli do ulíc aj v ďalších mestách, aj keď šlo o menšie – niekoľko tisícové – davy. Takto, podľa polície, protestovalo v Lyone asi 1400 ľudí, ktorým takisto prekážajú nové Macronom ohlásené „opatrenia“. V Annecy sa divoký dav dostal až do vnútorného nádvoria úradu prefektúry (niečo ako náš VÚC), kde sa proti nemu postavili policajné zložky, ktoré konali „chladnokrvne“.

Pokoj však nenastal ani v neskorých nočných hodinách. V noci zo 14. na 15. júla bolo v Paríži zaznamenaných niekoľko ohnísk nepokojov a následných stretov s políciou. Útočníci hádzali na policajné kordóny vysoko-horľavé „molotovove koktejly“ a po celom meste bolo zaznamenaných viacero menších požiarov.

Francúzi sú rozzúrení kvôli nečakanému tvrdému sprísneniu „sanitárnych opatrení“, ktoré Emmanuel Macron ohlásil v pondelok 12. júla v mimoriadnom televíznom vysielaní. Všetci zdravotnícki pracovníci musia byť zaočkovaní, inak prídu o prácu. Nezaočkovaným bez zaplateného PCR testu bude odopretý vstup nielen do reštaurácií, kín či divadiel, ale dokonca aj do vlakov či autobusov. Z krátkodobého hľadiska sa zdá, že táto stratégia dosiahla svoj cieľ, keďže počet žiadostí o očkovanie výrazne stúpol, no horkokrvní Francúzi –, ktorí vakcínam dôverujú ešte menej než Slováci – to môžu prezidentovi zrátať nielen v budúcoročných voľbách, ale hlavne nepokojmi v uliciach, ktoré bývajú násilné a chaotické. Koniec-koncov, je to národ revolucionárov.

MG

Titulný obrázok – newsmedia.tasnimnews.com

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!