Na Svetových dňoch mládeže v Portugalsku sa chystá oltár za 5,4 milióna dolárov! Vyvolal kritiku - Christianitas

Na Svetových dňoch mládeže v Portugalsku sa chystá oltár za 5,4 milióna dolárov! Vyvolal kritiku


30. januára 2023
  Krátke správy

Neustále frázy o bratstve a sociálnom cítení sa opäť raz stretli s neúprosnou realitou. Tí, ktorí podľa pokrokových zložiek v Cirkvi predstavujú jej svetlú budúcnosť – inkluzívna mládež, to počas prípravy Svetových dní mládeže trochu prehnali. Na udalosť objednali oltárny priestor za 5,4 milióna dolárov.

Zdroj: youtube.com

Hoci pápež František ešte ani formálne nepotvrdil svoju účasť na svetových dňoch v Lisabone, média už majú o čom písať. Minulý týždeň predstavitelia Lisabonu zverejnili podrobnosti o obrovskom oltárnom priestore a javiskovej ploche za cenu 4,2 milióna eur, čo spolu s DPH nakoniec prinieslo finálnu sumu, prepočítanú portálom CruxNow na americké doláre – 5,4 milióna.

Výdavky vyvolali kritiku v miestnej tlači a miestna opozícia žiadala starostu, aby sa k téme vyjadril. Reakcie na investíciu sa pohybovali v intenciách komentára, ktorý na Twitteri zanechal Manuel Barbosa, citovaný agentúrou Reuters: „Ako katolík a veriaci som zarmútený prejavom zbytočného prepychu v takom ťažkom čase.“

Vatikánsky hovorca Matteo Bruni sa chcel z celej situácie elegantne „vyzuť“, a preto uviedol v reakcii na kritiku, že organizovanie Svetových dní mládeže, ktoré sa budú konať 1. až 6. augusta, je miestnou záležitosťou a zodpovednosť za rozpočet nesie mestská rada.

Lisabonský starosta Moedas však novinárom povedal, že plány na oltárne pódium boli vypracované na stretnutiach s organizačným výborom Svetových dní mládeže, ako aj so zástupcami Cirkvi v Portugalsku a tiež Vatikánu.

Paradoxné je, že samotný oltár, ktorého nákladnosť by sa dala ešte ospravedlniť ako úcta k Bohu a k najsvätejšej obete Ježiša Krista, tvorí v skutočnosti len zanedbateľný prvok oltárneho pódia. Väčšina priestoru je venovaná prominentným účastníkom stretnutia, ktorých bude okolo 2000. Títo budú vyvýšení na akejsi zvláštnej konštrukcii, pripomínajúcej babylonské vysunuté záhrady kombinované so zikkuratom.

Pomocný biskup Américo Aguiar z Lisabonu v reakcii na kritiku nákladov uviedol, že tento týždeň sa uskutoční stretnutie s mestskou radou v Lisabone – s cieľom znížiť výdavky. Čo by však bolo vtedy, ak by kritika neprišla?

Táto očividná megalománia v prípade, že ide o aktivity pokrokových zložiek Cirkvi, je v kontraste s výzvami na skromnosť v liturgii, s odmietaním tzv. triumfalizmu u tradičných a konzervatívnych katolíkov, s neustálym zdôrazňovaním toho, že Cirkev by sa mala stať chudobnou a kráčať v šľapajách sv. Františka z Asissi a sústrediť sa na sociálnu prácu. Kým však v prípade tradicionalistického „triumfalizmu“ je predmetom nákladného ozdobovania a tzv. pompy oslava Boha a jeho obety, tak pohľad na projekt lisabonského oltára ukazuje, že dominantou priestoru sú vyvýšené zasadacie miesta pre vybraných cca 1000 biskupov a ďalších prominentov.

Viď: https://cruxnow.com/church-in-europe/2023/01/5-4-million-altar-for-world-youth-day-generates-controversy-in-portugal

Ako je to teda s tou novou, skromnou Cirkvou? Platí to len vtedy, keď ide o oltárne krajky, pozlátený obetný kalich, či mramorový oltár?

BM

Zdroj: CruxNow, ilustračný obrázok, zdroj – youtube.com


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Nenechajte nás v tom samých: Prosíme o milodar v boji za obhajobu nemenného učenia katolíckej Cirkvi

Arcibiskup Fulton Sheen: O zlých ľuďoch v nebi a dobrých v pekle

Bazilika svätého Augustína v Campo Formio v Ríme

Farár Kuffa o učebniciach sexuálnej výchovy: „Dokedy budeme zbabelo mlčať?“