Na kardinálskom konzistóriu nepadlo ani slovo o neprítomnosti kardinála Zena - Christianitas

Na kardinálskom konzistóriu nepadlo ani slovo o neprítomnosti kardinála Zena


14. septembra 2022
  Krátke správy

Na kardinálskom konzistóriu, ktoré sa konalo minulý týždeň v Ríme, sa okrem mnohých iných objavilo aj ďalšie boľavé miesto: neprítomnosť kardinála Josepha Zen Ze-kiuna, emeritného biskupa Hongkongu, väzňa čínskeho komunistického režimu.

Ako je známe, v máji minulého roka bol kardinál Zen zatknutý za obhajobu ľudských práv v Hongkongu aj v Číne na základe obvinenia zo „spolupráce s cudzou mocou“, čo je trestný čin podľa zákona o bezpečnosti, neskôr však zmenený na obvinenie z nedostatočnej registrácie nadácie na poskytovanie právnej pomoci zadržiavaným demokratickým aktivistom. V súčasnosti čaká na súdny proces, ktorý sa má začať 19. septembra, a zrejme preto nemohol opustiť krajinu a odcestovať do Ríma.

Kard. Joseph Zen Ze-kiun
zdroj: wikimedia commons

Nemecký kardinál Gerhard Ludwig Müller, emeritný prefekt Kongregácie pre náuku viery, vyjadril ľútosť nad tým, že účastníci stretnutia kardinálov nevenovali dostatočnú pozornosť prenasledovaniu kard. Zen, ktorý sa 13. januára dožil 90 rokov.

Informoval o tom denník Il Messaggero slovami kard. Müllera, ktorý vyjadril ľútosť nad tým, že sa nikto na konzistóriu nezaoberal „veľmi vážnym problémom nášho brata Zena“. Ani dekan kardinálskeho kolégia, ani štátny sekretár Pietro Parolin, ani Svätý Otec. Neexistoval pre neho žiadny dokument solidarity, žiadna modlitebná iniciatíva.

Je zrejmé, že existuje obava zo zasahovania do takejto záležitosti, ktorá súvisí so vzťahmi s Čínou,“ dodal Müller. Dúfa však, že kard. Zen –, ktorý si neodpustil ostrú kritiku spôsobu, akým sa viedli čínsko-vatikánske dohody – nebude „opustený“.

Kardinál Müller uzatvára: „Ak je to potrebné, Cirkev by mala kritizovať aj mocných tohto sveta. A potom by nás mal poučiť príklad Pia XII., že nemožno vždy obetovať pravdu. () Strach zasahovať do takejto témy, ktorá súvisí so vzťahmi s Čínou, je podľa mňa zrejmý. Situácia s Pekingom je zložitá, informácie sú čiastočné a, žiaľ, nie všetky sú dobré. Podzemná cirkev je v súčasnosti v mnohých oblastiach prenasledovaná a čelí vlasteneckým biskupom, ktorí sú poslušnejší voči ateistickému štátu než voči pápežovi. Bol by som nerád, keby mlčanie o kard. Zenovi počas konzistória svedčilo o tom, že tento staručký kardinál je obetovaný na oltár vyššieho záujmu s cieľom presadiť diplomatickú dohodu s Pekingom. Vidím toto riziko a cítim bolesť.

MH

Zdroj: lanuovabq.it, ilustračné foto – wikimedia commons


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Najnovšie články

Vyvoláva Cirkev pocit viny a zbavuje nás odchod z Cirkvi výčitiek svedomia? Na tieto i ďalšie otázky odpovedal P. Józef Augustyn SJ

Najlepšou prípravou na manželstvo je príprava na dospelosť

Globálna konkurencia pre Krista

Týždeň na Slovensku