Na Cypre si maroniti zvolili nového arcibiskupa


20. júna 2021
  Krátke správy - Cirkev

Synoda biskupov Antiochijskej patriarchálnej cirkvi maronitov zvolila za arcibiskupa Cypru biskupa Selima Jeana Sfeira, pápež František s voľbou biskupa do arcibiskupského úradu súhlasil.

Arcibiskup Selim Jean Sfeir sa narodil 2. septembra 1958 v Keserwane v Libanone. Študoval v patriarchálnom seminári v Ghazíre, v roku 1988 bol vysvätený za kňaza pre patriarchálny vikariát Sarba. Licenciát z teológie získal na univerzite Saint Esprit v libanonskom Kasliku, z východného kánonického práva na Pápežskom východnom inštitúte v Ríme a doktorát z cirkevného práva získal na Pápežskej lateránskej univerzite.

Dlhšiu dobu pôsobil ako vikár a potom farár v Libanone a na Cypre a takisto bol predsedom tribunálu maronitskej arcidiecézy na Cypre. Hovorí plynne arabsky, francúzsky, taliansky, anglicky a novogrécky, je autorom niekoľko desiatok monografií.

Maroniti sú najväčšou kresťanskou komunitou v Libanone, svoje meno odvodzujú od pustovníka Maróna, ktorý žil v severnej Sýrii (umrel v roku 410). Medzi maronitmi a byzantskou cirkvou vládlo od 7. storočia napätie, v roku 745 sa maroniti rozišli s Konštantínopolom, dôvodom bol spor o menovanie antiochijského patriarchu. Libanonskí maroniti si vtedy zvolili vlastného patriarchu Jána Maróna, po ktorom prijali aj svoje pomenovanie.

Počas križiackych výprav v Svätej zemi v 11. storočí maroniti podporovali západných križiakov, vnímali ich ako osloboditeľov od moslimských Seldžukov a egyptských Fátimovcov. V roku 1182 bola oficiálne potvrdená ich jednota s pápežom, maroniti sa na rozdiel od iných východných cirkví nikdy neodlúčili od Ríma.

Maronitská liturgia sa uskutočňuje v starosýrštine. Maronitského patriarchu volia maronitskí biskupi, aby bol zvolený, je potrebné získať 2/3 väčšinu. Následne patriarchu potvrdzuje pápež. Podľa údajov z Vatikánu žije vo svete okolo troch miliónov maronitov, libanonské zdroje nie sú presné pretože posledné oficiálne sčítanie v Libanone sa uskutočnilo v roku 1932, pod taktovkou Francúzov. Maroniti v Libanone tvrdia, že tvoria približne 30 % obyvateľstva, čo by znamenalo, že z cca 6 miliónov Libanoncov sú približne 2 milióny maronitov. Okrem toho žijú silné komunity maronitov v Argentíne (700 000), v Brazílii (500 000) a USA (200 000).

Video:

Libanon získal v roku 1943 od Francúzov nezávislosť. V krajine sa ustálila tradícia, že prezidentom je vždy maronita, úrad maronitského patriarchu má v štátnej štruktúre takisto veľký význam. V posledných desaťročiach sa v Libanone dramaticky zvýšil počet moslimov (šiíti ako aj sunniti), medzi šiítmi a sunnitmi vládne napätie. Veľký vplyv na politické dianie v krajine má aj šiítsky Hizballáh, orientovaný na Irán. Šiíti majú s kresťanmi dobré vzťahy, šiítski členovia Hizballáhu pomáhajú v sýrskom konflikte prezidentovi Baššárovi al-Asadovi, Rusom a Iránu. Hizballáh zohral dôležitú úlohu pri likvidácii teroristov z ISIS, ako aj „umiernených“ teroristických protiasadovských bánd, podporovaných Američanmi a Západom.

BK

Zdroj: Vatican News

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!