Na aké úmysly by sme sa mali modliť? -

Na aké úmysly by sme sa mali modliť?

Bp. Tihamér Tóth
25. júla 2019
  Cirkev

Dobrá modlitba úzko súvisí s motívom a úmyslom. Za čo sa modlíme? Na aký úmysel? Iba ten sa dokáže dobre modliť, kto vie, za čo sa má modliť. Pozrime sa na dôvody, pre ktoré sa ľudia modlia.

Foto: Tihamér Tóth


a) Musíme s nemalou hanbou priznať, že väčšina našich modlitieb je prosebná. Sú ľudia, ktorí sa modlia len vtedy, keď majú problémy. Že to nie je celkom v poriadku a že taký sebecký postoj nepredstavuje človeka v dobrom svetle – je asi zbytočné rozvádzať.

– Takže keď máme problémy, netreba sa modliť? – 

Vôbec nie!


V žalme čítame: „A vzývaj ma v čase súženia: ja ťa zachránim a ty mi úctu vzdáš.” (Ž  50, 15) a sv.  Jakub píše: „Trpí niekto z vás? Nech sa modlí. “(Jak  5, 13). Ak sa kuriatka v nebezpečenstve inštinktívne zbiehajú dohromady a hľadajú útočisko pod krídlami kvočky, ak malé deti v každej potrebe hľadajú pomoc a záchranu vedľa svojho otca, potom aj my sa môžeme v nebezpečenstve utiekať k nášmu Nebeskému Otcovi. Veď sám Pán Ježiš povedal tieto krásne slová: „Poďte ku mne, všetci, ktorí sa namáhate a ste preťažení, a ja vás posilním“ (Mt  11, 28). Áno. Smieme a potrebujeme hľadať Božiu pomoc.


Nezabúdajme však, že na Boha by sme mali pamätať v každom čase, vždy Mu vzdávať náležitú česť a velebiť Ho; nezabúdajme vo chvíľach radosti na Stvoriteľa, berme si príklad zo škovránka, ktorý Bohu najviac spieva v čase pohody.


Môžeme teda všetky naše záležitosti zahrnúť do modlitby; prosiť Boha je kresťanský čin pod jednou podmienkou: môžeme prosiť o čokoľvek, ale konečné rozhodnutie nechajme Božej Prozreteľnosti!


Otče, prosím Ťa o to  … aby moje choré dieťa vyzdravelo, aby môj manžel dostal prácu, aby som urobil skúšku … aby som sa vydala … atď. Môžeme prosiť o všetko. Iba na konci našej prosby pridajme slová krvou potiaceho sa Krista, trpiaceho duchovné muky na Olivovej hore, a svoju modlitbu ukončme slovami: „Otče môj, ak je možné, nech ma minie tento kalich. No nie ako ja chcem, ale ako ty.” (Mt  26, 39).


b) Dovolená a správna je prosebná modlitba, v ktorej prosíme Boha o potrebné veci. Je však tiež pravda, že prosba nie je najušľachtilejším motívom modlitby. Viete, aká je najkrajšia modlitba? Keď o nič neprosíme, ani neďakujeme, iba v tichu duše obdivujeme vznešeného, nekonečného, nádherného Boha.

Takto sa modlia anjeli v Nebi, keď neprestajne spievajú: „Svätý, svätý, svätý, Pán Boh zástupov” (Iz 6, 3). Takto sa Cirkev modlí, keď takmer stotisíc kňazov každý deň prednáša počas omše velebnú pieseň betlehemských anjelov: „Sláva Bohu na výsostiach… Chválime Ťa, velebíme Ťa, oslavujeme Ťa, vzdávame Ti vďaky, lebo veľká je sláva tvoja … Veď len Ty si Svätý, len Ty si Pán, len Ty si Najvyšší.“


Takto sa modlí Cirkev, keď každý deň v stovkách tisíc svätých omší prednáša v prefácii krásne slová holdu: „Je naozaj dôstojné a správne, dobré a spásonosné, vzdávať vďaky vždy a všade tebe, Pane, svätý Otče, všemohúci a večný Bože …“


Z tohto dôvodu Cirkev káže svojim kňazom každý deň sa modliť a odporúča im breviár! Už začiatok týchto modlitieb je najvyššou chválou Boha: „Venite, exultemus Domino …“ – „Poďte, plesajme v Pánovi, oslavujme Boha, našu spásu” (Ž  95, 1).


Každý deň sa vyše hodiny rozoznievajú na Božiu chválu kňazské modlitby. Breviár je po celom svete recitovaný deň a noc v starovekých katedrálach, v tichých kláštoroch, v navždy od sveta odlúčených klauzúrách, na tichých dedinských farách. Čímže je tá neprestajná modlitba, to ustavičné Hosanna vychádzajúce z hlbín duší, to večné Te Deum – ak nie hymnom sŕdc a úst, ktoré nepoznajú odpočinok, ale ani nenachádzajú slov, ktoré by dokázali náležite velebiť Božiu dobrotu, svätosť a milosrdenstvo?


Áno, bratia, toto je najkrajšia modlitba, keď neprosíme, len sa radujeme, tešíme sa, veselíme sa a sme šťastní, že Boh existuje, že je mocný, nesmierny, milovaný, že je naším nebeským Otcom.

Velebiť Boha – je najkrajšia modlitba.

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Biskup z Trevíru viedol LGBT bohoslužbu a obhajoval zmenu učenia Cirkvi o tzv. queer ľuďoch. Cirkev obvinil, že svojím učením „vylúčila“ queer ľudí

František verzus Sv. písmo a Tradícia

Synodikon orthodoxie – liturgická kondemnácia heréz v byzantskej tradícii

Viktor Orbán na konzervatívnej konferencii v Bruseli: „Kresťanská spoločnosť je to najlepšie, čo si viem predstaviť pre svoje deti a vnúčatá“