Môže vyvolať Navaľného smrť nepokoje v Rusku?

Branislav Krasnovský
24. augusta 2020
  Politika

Navaľnyj v Berlíne

Ruský opozičný politik a bloger Alexej Navaľnyj sa už nachádza v berlínskej nemocnici a podľa aktivistov z jeho okolia, je Navaľného stav naďalej veľmi znepokojujúci. O Navaľného stave informoval aktivista Jakov Bizilj, ktorý organizoval aj prevoz Navaľného z Omska do Nemecka.

Podľa Jakova Bizilja, ak by lietadlo s Navaľným na palube, ktoré letelo z Tomska do Moskvy nepristalo urýchlene v Omsku, Navaľnému by hrozila smrť.

Jakov Bizilj takisto oznámil, že na rukách a vlasoch Navaľného sa našli stopy priemyselných chemikálii. Na tom však nemusí byť samozrejme nič až takého zvláštneho, pokiaľ Navaľnyj patril k uvedomelým ruským občanom, ktorý disciplinovane dodržiavali všetky nariadenia proti Covid-19 a pri každej možnosti si rád a dôkladne dezinfikoval ruky i tvár.

Jakov Bizilj pred berlínskou nemocnicou Charité, kam Navaľného v umelom spánku previezli uviedol, že zdravotný stav Navaľného všetkých ľudí z jeho okolia znepokojuje a obávajú sa najhoršieho. Na ceste z letiska v Tegelhoffe do nemocnice Charité sprevádzala sanitku s Navaľným nemecká policajná kolóna.

Ďalšie informácie o stave Navaľného podľa Jakova Bizilja, možno očakávať v najbližšej dobe. Jakov Bizilj uviedol, že s prevozom Navaľného súhlasili ruskí lekári až po tom, keď bolo zrejmé, že letecký prevoz neohrozí život Navaľného. Ten sa už od 20.8.2020 nachádza v umelom spánku.

Jakov Bizilj zariadil aj prevoz dvoch ďalších protiputinovských aktivistov z Ruska do Nemecka. Išlo o Piotra Verzilova zo skupiny Pussy Riot, ktorý tvrdil, že ho otrávila ruská tajná služba a opozičného aktivistu Vladimira Kara-Mürza, ktorý takisto zhoršenie svojho zdravotného stavu pripisoval otrave.

Kritici ruského prezidenta Putina a prozápadní aktivisti v tejto veci majú jasno. Navaľného otrávila ruská tajná služba, ktorá otrávila aj Skripaľovcov, Litvinenka, participovala na vražde Nemcova, má prsty vo vražde opozičného čečenského aktivistu v Berlíne a pod. Dôkazy protiputinovskí aktivisti nemajú k dispozícii, to im však zdá sa nevadí a pretože zrejme považujú za dôležitejšie šíriť atmosféru nepriaznivú voči Rusku. Ale poďme po poriadku a prejdime si chronologicky, čo sa vlastne s Navaľným stalo.

Priebeh Navaľného hospitalizácie

Ráno 20.augusta letel Alexej Navaľnyj z Tomska do Moskvy. Kira Jarmyšová, tlačová sekretárka Alexeja Navaľného uviedla, že krátko po štarte prišlo Navaľnému na palube lietadla nevoľno, odišiel na toaletu, kde odpadol. Jeden z pasažierov počul ston Navaľného na toalete a privolal pomoc.

Lietadlo kvôli Navaľnému teda pristalo v Omsku, kde okamžite Navaľného hospitalizovali a vykonali prvé testy, vrátane toxikologických testov. V nemocnici v Omsku upadol Navaľnyj do kómy, lekári označili Navaľného stav za vážny, Navaľného uviedli do umelého spánku a pripojili na pľúcnu ventiláciu. Profesor Anatolij Kaliničenko, zástupca hlavného lekára nemocnice v Omsku pred novinármi uviedol, že lekári bojujú o Navaľného život.

Podľa Kiry Jarmyšovej, pred odletom pil Navaľnyj v kaviarni na letisku v Tomsku len čierny čaj. Ukázalo sa, že informácie nie je úplne pravdivá, Navaľnyj pil aj energetické nápoje a kávu. Polícia kaviareň na letisku v Tomsku uzavrela a v kaviarni špecialisti začali vykonávať potrebné testy a previerky. Dmitrij Peskov, hovorca ruského prezidenta Vladimíra Putina uviedol, že Moskva vníma situáciu okolo Navaľného veľmi vážne a urobí všetky kroky, aby zistila, čo sa stalo.

V krátkej dobe sa pred nemocnicou v Omsku zhromaždili desiatky novinárov, prileteli členovia Navaľného rodiny a ľudia z jeho blízkeho okolia. Samozrejme prileteli aj ruskí agenti FSB, ktorý nemocnicu začali strážiť. V prvých hodinách, keď bol Navaľného stav veľmi vážny, nepustili k nemu ani jeho manželku, lekári však informovali skoro každú hodinu o Navaľného zdravotnom stave.

Podozrenia z otrávenia

Z Navaľného okolia takmer okamžite zaznela téza, že Navaľného otrávili a má opuch mozgu, zdroj ktorý by potvrdzoval tieto informácie však ľudia z Navaľného okolia neuviedli. Lekári ale opuch mozgu kategoricky odmietli. Postupne zazneli otázky aj smerom na Kiru Jarmyšovú, čo vlastne Navaľnyj v Tomsku a Novosibirsku robil. Na otázky Kira Jarmyšová odmietla odpovedať, uviedla že tieto informácie sú tajné.

Okolo Navaľného sa začali následne šíriť aj ďalšie konšpirácie. Tie naberali na sile a zazneli informácie aj o tom, že ruskí lekári naťahujú čas, pretože chcú, aby stopy biochemického jedu z Navaľného tela vyprchali. Preto nechcú pustiť zahraničných odborníkov k Navaľnému a takisto odmietajú povoliť Navaľného letecký presun do lekárskej opatery v Nemecku.

Ruskí lekári v Omsku uviedli, že o transporte Navaľného nemôže byť ani reči dovtedy, kým nebude jasné, že letecký presun neohrozí Navaľného život. Na brífingu s novinármi ruskí lekári ale uviedli, že pracujú aj s možnosťou jeho otrávenia. V hre však je okrem toho ešte 5 lekárskych diagnóz, vrátane cukrovky či alergickej reakcie. Lekári však nechcú informácie o Navaľného zdravotnom stave zverejniť bez povolenia najbližšej rodiny, alebo Navaľného.

Ruský politológ Dmitrij Fetisov poukázal na prepojenie otravy Navaľného s radikalizáciou situácie v Bielorusku, kde vypukli protesty voči Lukašenkovi.

Pri hypotéze otrávenia Navaľného existujú dve varianty. Podľa prvej varianty stojí za otravou Navaľného ruská tajná služba. V tom prípade by bola ruská tajná služba neuveriteľne babrácka, pretože otrava sa nepodarila. Pre Putina je ale smrť Navaľného nevýhodná, pretože môže radikalizovať situáciu v Rusku, čo mu oslabí možnosti reagovať v Bielorusku.

Podľa druhej varianty otrávili Navaľného agenti Západu, ktorí by radi pomocou sakrálnej obete radikalizovali situáciu v Rusku. Ideálne by bolo rozbúriť naraz situáciu aj v Bielorusku aj v Rusku.

O takejto možnosti hovorí aj ruský aktivista Zachar Prilepin, ktorý bojoval od roku 2014 na Ukrajine na strane doneckých dobrovoľníkov proti ukrajinským jednotkám. Zachar Prilepin upozornil na fakt, že vo februári roku 2015 umrel za podozrivých okolností v Moskve opozičný politik Boris Nemcov, Západ veril, že smrť Nemcova rozbúri v Rusku vášne a začne aktívny odpor voči Putinovi. Ruská kontrarozviedka situáciu podľa Prilipina zvládla a nepokoje v Rusku v roku 2015 nevypukli.

Čo môžeme očakávať?

Momentálne sa nachádza Navaľnyj v nemocnici v Nemecku. Bez ohľadu na to, či Navaľného otrávili alebo neotrávili, Západ bude pravdepodobne pokračovať vo zvyšovaní politického tlaku na Rusko a bude dúfať, že situácia v Rusku a Bielorusku sa bude vyvíjať podľa ukrajinského scenára.

Za predpokladu, že za prípadným otrávením Navaľného stoja západné tajné služby, môže Navaľnému v Nemecku hroziť vážne nebezpečenstvo. Závisieť bude všetko od toho, ako analytici vyhodnotia situáciu. Ak Navaľnyj v Nemecku umrie, bude to vyhodnotené, že umrel  kvôli otrave ruskými agentami a démonizácia Ruska bude pokračovať. Ak prežije, prežil vďaka pomoci Západu a z exilu môže vyzývať na boj proti Putinovi v Rusku, za výdatnej podpory západných médií. Udalosti v Rusku samozrejme treba tiež vnímať v súvislosti s vývojom situácie v Bielorusku.

V prípade, ak by vypukli rozbroje v Rusku, obmedzí sa možnosť Putina riešiť situáciu v Bielorusku. Pre Rusko je bytostne dôležité, aby sa z Bieloruska nestala druhá Ukrajina, pretože to by mohlo znamenať, že by sa v blízkej budúcnosti mohlo NATO pás na hraniciach Ruska ustáliť v línii Fínsko – Bielorusko /Pobaltie strategicky nestačí/ – Ukrajina – Gruzínsko – Arménsko. Bielorusko so svojimi močiarmi by prestalo byť prekážkou a letecké jednotky NATO by sa dostali do nepríjemnej blízkosti Moskvy.