Moskovský patriarcha Kyrill I. apeluje na Arménsko a Azerbajdžan, aby zastavili boje


29. júla 2020
  Krátke správy - Cirkev

V polovici júla 2020 vypukol konflikt medzi Arménskom a Azerbajdžanom v Arzachu /Náhorný Karabach/. Moskovský patriarcha Kyrill I. apeluje na obe strany konfliktu, aby dali prednosť dialógu a zastavili vedenie bojových operácii. Nová vojna na Kaukaze by podľa patriarchu Kyrilla pritiahla teroristov a extrémistov, ktorí by mohli destabilizovať opäť veľkú časť Kaukazu.

Ruská pravoslávna cirkev sa už od rozpadu ZSSR zapája do mierotvorných aktivít s cieľom urovnať konflikt v Náhornom Karabachu. Pred 25 rokmi v júni 1995 sa na podnet Ruskej pravoslávnej cirkvi v Moskve uskutočnilo prvé trojstranné stretnutie /Rusi, Arméni, Azerbajdžanci/. Komisia vydala spoločné vyhlásenie, v ktorom uviedla, že arménsko-azerbajdžanský konflikt nemal a nemá náboženské motívy a pozadie.

Moskovský patriarcha Kyrill I. upozorňuje dnes na snahy umelo do konfliktu zaviesť náboženský rozmer, cieľom je prehĺbiť existujúcu konfrontáciu medzi Arménmi a Azerbajdžancami. Zároveň sa obracia na náboženských lídrov v Arménsku a Azerbajdžane, aby dali prednosť hľadaniu konsenzu, pretože aj zlý mier je lepší ako vojna.

Ruská pravoslávna cirkev sa intenzívne modlí, aby sa konflikt skončil čo najskôr a patriarcha Kyrill I. verí, že múdrosť v Jerevane a Baku bude sláviť úspech.

Zrážky na arménsko-azerbajdžanskej hranici medzi mestami Tovuz /Azerbajdžan/ a Tavush /Arménsko/ vypukli 12.7.2020, tri dni sa tvrdo bojovalo, dnes sa situácia na frontovej línii čiastočne stabilizovala, stále však ostáva napätá. Konflikt o Náhorný Karabach vypukol už v roku 1988 a s menšími prestávkami trvá dodnes.

BK