Moratórium na predaj ukrajinskej pôdy cudzincom bolo zrušené pod tlakom Medzinárodného menového fondu - Christianitas

Moratórium na predaj ukrajinskej pôdy cudzincom bolo zrušené pod tlakom Medzinárodného menového fondu


1. augusta 2022
  Krátke správy


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

55 percent celkového územia Ukrajiny tvorí orná pôda. A nie akákoľvek: plodná, bohato úrodná pôda má obrovskú poľnohospodársku hodnotu. Dlhú dobu ju však bolo možné iba prenajímať. V roku 2001 ukrajinská vláda schválila moratórium na predaj pôdy, ktoré bolo desaťkrát predĺžené. Poľnohospodári majúci len malé pozemky, ktorých obrábanie nebolo rentabilné, ich radšej prenajímali. Drobné hospodárstva tak boli pod kontrolou veľkých poľnohospodárskych spoločností, ktoré využívali cennú čiernu pôdu výmenou za drobné.

Situácia sa zmenila 1. júla 2021, kedy bolo na nátlak Medzinárodného menového fondu (MMF) so sídlom vo Washingtone zrušené predchádzajúce moratórium, čo umožnilo opätovný predaj pôdy. Zelenského vláda začala s privatizáciou pôdy a umožnila nákup poľnohospodárskej pôdy hospodárskymi subjektmi mimo Ukrajiny. Ceny sa rýchlo vyšplhali z 2 500 USD na 10 000 USD za hektár, čo je vzhľadom na vysokú kvalitu pôdy stále veľmi výhodná cena.

Za rok od reformy sa najväčšími kupujúcimi na Ukrajine stali tri medzinárodné konzorciá s americkým kapitálom. Podľa Australian National Review tieto tri nadnárodné spoločnosti nakúpili spolu 17 miliónov hektárov poľnohospodárskej pôdy, čo predstavuje 28 % alebo takmer tretinu celkovej ornej pôdy. Ide o tri giganty: Cargill, DuPont a Monsanto.

Ako sa píše v článku na portáli, „ukrajinská vláda ako bábka umožnila trom americkým spoločnostiam kúpiť viac poľnohospodárskej pôdy, než koľko jej je v celom Taliansku“. Uvádza sa tiež, že ukrajinská pôda už nepatrí Ukrajincom. Samotný prezident Volodymyr Zelenskyj však už skôr označil neobmedzené získavanie pôdy Číňanmi, Arabmi alebo „ufónmi“ za hororový príbeh.

Spojené štáty nie sú prvé, ktorých spoločnosti majú zálusk na ukrajinskú pôdu. Podľa skoršieho článku v denníku The Wall Street Journal podpísala Čína v roku 2013 polstoročnú zmluvu o prenájme deviatich percent najkvalitnejšej poľnohospodárskej pôdy na Ukrajine, čo predstavuje päť percent celkovej rozlohy krajiny.

To, ako výhodné je kupovať poľnohospodársku pôdu, vie aj George Soros.

Som presvedčený, že orná pôda je jednou z najlepších investícií súčasnosti,“ povedal americký podnikateľ maďarského pôvodu, ktorý sám v minulosti kúpil veľké pozemky a mnohí špekulanti nasledovali jeho príklad.

Úloha ukrajinskej poľnohospodárskej pôdy je kľúčová aj z celosvetového potravinového hľadiska, keďže Ukrajina je jeden z hlavných svetových vývozcov poľnohospodárskych produktov, na ktoré pripadá 16 % svetového vývozu kukurice a 12 % pšenice.

MH

Zdroj: v4na.com, titulný obrázok – pixabay.com


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Najnovšie články

Prečo katolík nemôže za žiadnych okolností schvaľovať LGBT hnutie a komunity

Nominalizmus a jeho důsledky – VII

Kauza katolíckej školy v Nemšovej: Toto odkazuje ukričanej menšine bývalý kolega!

Svätý Mikuláš čaká na našu pomoc!