Misionár v Mozambiku: Džihádisti bojujú o ložiská prírodných surovín


1. apríla 2021
  Krátke správy - Cirkev

Na severe Mozambiku dochádza k ďalšiemu krviprelievaniu. Svedectvo prichádzajúce z provincie Cabo Delgado hovorí o desiatkach ľudských tiel ležiacich pozdĺž cesty a tisícoch ľudí, ktorí sa skrývajú v lesoch. Miestna cirkev sa obracia s prosbou o humanitárnu pomoc na medzinárodnú komunitu.

Mozambická vláda potvrdila, že džihádistické skupiny zabili desiatky ľudí a stovky ďalších boli evakuované armádou. Svedkovia bojov však kritizujú nečinnosť vládneho vojska, ktoré sa nepostavilo dostatočne na odpor teroristom. K novým útokom došlo po tom, čo francúzsky koncern oznámil obnovenie ťažby zemného plynu v provincii Cabo Delgado.

Ukazuje sa tak, že eskalácia násilia súvisí s ohromným prírodným bohatstvom regiónu, ktoré môže džihádistom zabezpečiť prostriedky na nákup zbraní nielen v Mozambiku. „Stále výraznejšie sa prejavujú cudzie vplyvy a to, že hlavná stratégia je vytváraná za hranicami,“ hovorí pre Vatikánsky rozhlas kňaz Silvano Deldoss, pôsobiaci v Mozambiku: „Sme znepokojení z vývoja situácie a narastania islamského teroru. Šokovalo nás to, čo sa stalo v oblasti Palma, kde bolo mnoho vojakov. Útok bol vedený plánovito, premyslene a cielene. Napadnutím hotela, v ktorom sa ukrývali okrem iných zahraniční pracovníci, zreteľne smerovalo k vyburcovaniu verejnej mienky. Pôsobenie džihádistov narastá už štyri roky a jeho dôsledkom sú zástupy utečencov, ktorých je viac ako 700 tisíc. Stále viac je vidieť, že nejde iba o vnútornú záležitosť Mozambiku, stoja za tým vonkajšie sily. Začali od útokov na dediny a teraz sa snažia obsadiť stále strategickejšie miesta, vrátane miest a prístavov. Musíme si uvedomiť, že Cabo Delgado je chudobná provincia, ktorá má však veľmi bohaté ložiská prírodných surovín. Za útokmi sú ohromné ekonomické záujmy.“

Taliansky misionár zdôrazňuje, že stále väčšou výzvou je zabezpečenie pomoci pre utečencov. Ako dodáva, onedlho zásoby dôjdu. „Delíme sa s núdznymi o to, čo máme, ale je nevyhnutné, aby sme dostali podporu odinakiaľ,“ zdôrazňuje a konštatuje, že veľkonočné sviatky budú patriť medzi najťažšie a najviac hladné v dejinách Mozambiku.

BK

Zdroj: KBS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!