Minister Krajčí tvrdí: Sme schopní zaočkovať 3,5 milióna ľudí. Zároveň odmieta hystériu z pobytu v prírode


7. januára 2021
  Krátke správy - Spoločnosť

Minister zdravotníctva Marek Krajčí sa dostáva pod stále sa zvyšujúci tlak radikálnych priaznivcov lockdownu a vakcinácie. Tým pripadá postup zdravotníctva pomalý a chceli by zaočkovať čo najviac ľudí, v čo najkratšom čase. Hlavným motorom tejto snahy sú aj liberálne médiá, ktoré opakovane deklarujú, že jedinou záchranou Slovenska pred pandémiou koronavírusu, je celoplošné očkovanie.

Minister zdravotníctva sa ich poponáhľal upokojiť a odmieta, žeby boli očkovacie kapacity nízke a že vakcinácia, prevádzaná takým tempom ako doteraz, by trvala niekoľko rokov: „Pokiaľ by začali fungovať vakcinačné centrá naplno v každom okrese, sme schopní prvou dávkou preočkovať viac ako 3,5 milióna obyvateľov do troch mesiacov.“

Schopnosť štátneho aparátu je však jedna vec a ochota ľudí dať sa zaočkovať zase vec druhá. Podľa dostupných štatistík je ochota ľudí dať sa zaočkovať proti Covid-19 a dôvera vo vakcíny veľmi nízka, v porovnaní s inými, pokrokovejšími krajinami v EÚ. Liberálne médiá si dokonca sťažovali, že až 44% pedagogických pracovníkov na Slovensku odmieta novú vakcínu.

Preto nie je nemožné, že podobne ako momentálne v Čile, bude vláda požadovať povinné očkovanie. Ako oznámila agentúra Reuters, návrh na povinné očkovanie predložila do čilského kongresu Kresťansko-demokratická strana Čile. Povinné očkovanie sa tak dostane v Čile na zoznam s ovčími kiahňami, tetanom, záškrtom a čiernym kašľom.

Ako to urobiť, aby zostala zachovaná ilúzia akej takej dobrovoľnosti, to si môžeme ozrejmiť na vývoji situácie v nitrianskom kraji. Tam vláda odobrila sprísnené pravidlá lockdownu, ktoré neumožňujú tým, čo sa nedajú otestovať ani chodiť do práce, ani odvážať deti do škôl a škôlok. Samozrejme, je to dobrovoľné, ľudia sa len nedostanú do práce a nebudú mať z čoho žiť. Inak ich nikto do ničoho nenúti. Testovania sa tiež ujímajú nadnárodné koncerny, napr. Jaguar Landrover, ktorému vláda oddnes povolila testovanie na úrovni firmy, pričom by mohol otestovať až 5000 ľudí. Tento korporátny nátlak sa zrejme ukáže byť ešte účinnejším ako nátlak štátu.

Minister Milan Krajniak otvorene preferuje povinné testovanie, čo okomentoval argumentom: „Dobrovoľné plošné testovanie funguje asi tak ako dobrovoľný lockdown.“ Od tohto „logického“ záveru vedie priama cesta k zisteniu, že pokiaľ sa očkovanie ponechá na dobrovoľnosti obyvateľov, tak to vláde nebude „fungovať“. Minister Krajniak zrejme zabúda, že tu už jedno povinné celonárodné testovanie prebehlo, nazval ho „novým národným povstaním“ a na jeho základe nám vláda sľubovala, ako hovoria krásne redaktorky v televízii, „šťastné a veselé, ničím nerušené vianočné sviatky“. Čo teda vlastne funguje? A aká je záruka, že pokiaľ sa dajú všetci zaočkovať, ako si to svetové elity (nielen farmaceutické) predstavujú, tak niečo bude „fungovať“? Teda niečo iné, ako plány na krásny nový svet.

Chaoticky pôsobia aj vyjadrenia ministra Krajčího ohľadom zhromažďovania sa ľudí v Bratislave, ktoré sa odohralo počas stredajšieho sviatku, a ktoré vďaka snehovému poprašku, vykázalo na bratislavskej Kolibe značné množstvo ľudí. Starosta bratislavského Nového mesta, Rudolf Kusý to okamžite komentoval: „Priznám sa, že tak plné svahy som ešte nevidel. K tomu sa pridala i hmla. Ľudia sú doslova všade. Preto si radšej vyberte iné miesto na prechádzku a ak už sa chystáte na Kamzík autom, skúste ho prosím nechať nižšie a hore si to vyjdite cestičkou cez les.“ Pán starosta zabudol dodať, že kumulácia ľudí na Kolibe bola spôsobená nemožnosťou prechádzať cez hranice okresov. Pokiaľ by to tak nebolo, tak Bratislavčania by sadli do áut a v Karpatoch sa rovnomernejšie roztratili.

Paniku radikálnych lockdownerov chlácholil minister Krajčí pozoruhodnými slovami: „Treba si uvedomiť, že chodiť do prírody je dobrá vec. Ja by som chcel možno teraz aj upokojiť tú hystériu, že keď sú ľudia niekde vonku, tak je to zle. V mestských častiach niekedy naozaj tých možností byť v prírode nie je veľa. Ale pokiaľ ľudia dodržia rozostupy dva metre a budú mať na sebe rúška, je to plne v poriadku a takýmto spôsobom sa vírus nešíri.“

Zaujímavé, tak odrazu sa dozvedáme, že opatrenia, ktorá ľuďom nanucujú vládne orgány vyvolávajú hystériu a nie sú až také nevyhnutné? Pokiaľ stačia rozostupy 2 metre, tak potom prečo nemôžeme prekračovať hranice okresov alebo chodiť do kostolov?

Možno to však bol len omyl pána ministra. Dúfajme, že na neho naplatí okrídlené príslovie, že niektorí politici povedia pravdu len vtedy, keď sa pomýlia.

BM

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!