Mexiko: biskupi apelujú na poslancov, aby zastavili legalizáciu marihuany


1. decembra 2020
  Krátke správy - Cirkev

Mexická biskupská konferencia vyzvala členov poslaneckej snemovne, dolnej komory parlamentu, aby blokovali alebo zmenili a doplnili návrh zákona, ktorý legalizuje marihuanu. O dokumente, ktorý vo štvrtok schválil senát, by mali hlasovať poslanci v decembri.

Vyhlásenie biskupov prišlo v nedeľu a ako dôvod výzvy uvádza „ochranu zdravia a verejnej bezpečnosti.“ Biskupská konferencia adresovala výzvu v liste a poznamenala, že „dokument schválený senátom nekladie na prvé miesto verejné zdravie a nechráni občanov pred drogami.“

Táto iniciatíva neobmedzuje rastúce škody spôsobené konzumáciou marihuany, nereaguje na účinky tejto spotreby v rodinách užívateľov drog a neobmedzuje dostupnosť návykových látok,“ zdôraznili biskupi. Dodávajú, že schválenie zákona by zvýhodnilo skupiny organizovaného zločinu a drogových dílerov.

Návrh zákona umožňuje dospelému človeku vlastniť 28 gramov marihuany, pričom zakazuje konzumáciu v prítomnosti detí. Umožňuje tiež pestovanie šiestich rastlín konope pre každého dospelého človeka. Poskytuje možnosť požiadať o povolenie pre subjekty, ktoré pestujú väčšie množstvo tejto plodiny a obchodujú s ňou.

Je evidentné, že na základe takýchto kritérií, by sa vlastne legalizoval obchod s drogami, v ktorom by legalizácia marihuany pravdepodobne predstavovala len prvý krok.

Otázny je skutočný motív štátu, na zavedenie tohto benevolentného zákona. Pokiaľ by bolo motívom prijatia zákona obmedzenie moci „narkomafie“, tak je nutné konštatovať, že zisky z marihuany predstavujú skutočne len zlomok jej príjmov. Navyše, podobne ako pri prostitúcii, si mafia dokáže ustrážiť, aby im v revíre nekonkurovali nezávislé drobné subjekty.

Do úvahy tiež prichádza možnosť postupného zdaňovania a štátna monopolizácia tohto odvetvia, ktoré by podobne ako dane z alkoholu, prinieslo do štátnej kasy značné sumy.

Najpravdepodobnejší však bude motív ideologický: legalizácia marihuany je symbolom kultúrnej revolúcie a svet, nielen Mexiko, sa pravdepodobne uberá k jej finalizácii. To však neznamená, že zákon nemôže byť motivovaný všetkými troma podnetmi, presne v duchu spojenia „príjemného“ s „užitočným“.

BM

Zdroj: Pch24

PODPORTE NÁS! Pomôže nám každé EURO! Spoločnými silami prebuďme svedomie Slovenska, bojujme za Vieru a hodnoty kresťanskej civilizácie. Bez Vás Christianitas.sk nezvládneme financovať. Ďakujeme!

Bankové spojenie: SK7765000000000020594299