Mexický prezident sa ospravedlnil Mayom za údajné stáročia útlaku


5. mája 2021
  Krátke správy - Spoločnosť

V neutíchajúcej ale naopak, neustále gradujúcej vlne sebabičovania predstaviteľov belošskej a európskej kultúry, sa dočkali svojho ospravedlnenia aj mayskí indiáni z Mexika, ktorí údajne museli čeliť stáročiam útlaku španielskych kolonistov od 16. storočia. Britská stanica BBC označila tento krok za historický, pretože európski dobyvatelia a následne mexické vlády indiánov systematicky diskriminovali a vykorisťovali.

Včera sa mexický prezident Andrés Manuel López Obrador a guatemalský prezident Alejandro Giammattei spoločne Mayom ospravedlnili. Či sa ospravedlnia Mayom aj potomkovia Aztékov, ktorí pred príchodom bielych kolonistov rozpútali v strednej Amerike jednu z najbeštiálnejších vlád v dejinách ľudstva, založenú na neustálom a pravidelnom prísune ľudských obiet (rituálne ľudožrútstvo a pederastiu nevynímajúc) zo širokého okolia, aj z mayskej populácie, to BBC neuvádza. To, že príchod kolonistov vnímali indiánske kmene ako záchranu pred Aztékmi a bojovali spolu s Európanmi, to média rovnako zabudli pripomenúť.

Celý akt odprosenia sa konal v mestečku Tihosuco v štáte Quintana Roo, kde bol pred 100 rokmi zatknutý mexickými povstaleckými jednotkami guvernér mexického štátu Yucatán, mayský vodca, miešanec Felipe Carrilo, socialistický novinár a šíriteľ pokroku. Jeho poprava v roku 1924 má zrejme byť dôkazom údajnej diskriminácie, avšak je len dokladom o boji medzi radikálnymi socialistami a konzervatívcami. Carrilo sa stal guvernérom bez toho, aby socialistická vláda prezidenta Obregóna čokoľvek namietala. Nejaká etnická či rasová diskriminácia, v prípade, že je niekto inštalovaný do funkcie guvernéra štátu, je úplný nezmysel. Keď opozičný vodca povstania, Adolfo de la Huerte začal bojovať s Obregónom, Carrilo sa odmietol pridať a povstalci ho popravili. Jeho etnicita v tom nehrala žiadnu úlohu.

Carrilo začal vo funkcii šíriť okolo seba pokrok: bojoval za rovnoprávnosť žien, potieral pitie alkoholu a bojoval za ochranu predkolumbovských pamiatok. Táto snaha má zrejme poslúžiť jeho striktne „mayskej“ prezentácii.

Ako jednu z moderných diskriminácii mexickej vlády voči Mayom uvádza agentúra AP to, že Mayovia od 70. rokov „nedostali šancu“ zarábať na miestnom turistickom priemysle, ktorý sa úspešne rozvíja v letoviskách Cancún či Playa del Carmen. Musia sa, čo je zaiste strašné, živiť ako malí farmári alebo stavební robotníci.

Zdá sa, že na obzore je nové „ľudské právo“ – šanca zarábať na turistickom priemysle. Dúfajme, že podobného ospravedlnenia ako Mayovia, sa dočkajú aj všetci Slováci, ktorí nedostali šancu zarábať na turistickom priemysle a museli chodiť pracovať do tovární. Ospravedlniť by sa mohol za všetkých turistických podnikateľov napríklad predseda parlamentu Kollár.

BM

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!