Matovič sa rozhodol testovať všetkých občanov Slovenska


19. októbra 2020
  Krátke správy - Spoločnosť

V dňoch od 23. do 25. októbra sa uskutoční pilotné testovanie okresov, v ktorých sa dnes najviac šíri koronavírus. Vláda poverila Ozbrojené sily SR s prípravou a vykonaním celoštátneho testovania obyvateľov, akcie sa má zúčastniť 8 tisíc príslušníkov Ozbrojených síl SR.

Podľa vlády testovanie na celoštátnej úrovni pomôže lepšie identifikovať existujúce ohiská nákazy, umožní poskytnutie primeranej zdravotnej starostlivosti a účinnejšie oddelenie nakazeného obyvateľstva.

Matovič chce testovať všetkých obyvateľov starších ako 10 rokov, pilotné testovanie sa uskutoční od 23-25.10.2020, hlavné testovanie v dňoch 30. októbra do 1. novembra a v dňoch 6. až 8. novembra. Na odberových miestach má byť bezpečnosť obyvateľov zaručená, budú tu pôsobiť integrované tímy vedené profesionálnymi vojakmi SR, nasadení budú aj policajti. Odber vzoriek má uskutočňovať odborne kvalifikovaný personál.

Bližšie informácie budú šíriť médiá, rozhlas, a TV.

Kritici vyčítajú nariadeniu viacero vecí:

  • Poruší sa vládne nariadenie o tom, že sa môže stretnúť pohromade najviac 6 ľudí, ktoré práve Matovič tvrdo presadzoval.
  • Dôchodcovia a najviac ohrozené skupiny obyvateľov sa môžu na miestach s väčšou koncentráciou obyvateľstva nakaziť.
  • Testovanie nič nevyrieši, pretože už o niekoľko dní môže byť situácia odlišná
  • Z peňazí daňových poplatníkov bude profitovať bližšie nemenovaná trnavská firma, jej zisk zaplatia občania z vlastného vrecka, môže ísť o konflikt záujmov za účasti politikov.

Matovič uviedol, že ak sa celoplošné testovanie neuskutoční, podá demisiu.

BK