Matovič chce čistiť Slovensko od plagiátorov


28. júna 2020
  Krátke správy - Spoločnosť

Slovensko nemá šťastie na premiérov. Väčšina slovenských premiérov sa v očiach bežných občanov v histórii Slovenska morálne skompromitovala, samozrejme s výnimkou Igora Matoviča.

Na premiérskom poste je len niekoľko mesiacov a úspešne sa mu darí šíriť nekoncepčný chaos. Posledný Matovičov návrh o kontrolovaní originality diplomových prác státisíc Slovákov je približne na tej istej mentálnej úrovni, ako jeho rozhodnutie kontrolovať políciou vodičov na začiatku pandémie, ktorým vyvolal chaos na slovenských cestách, alebo problémy, ktoré Matovič vyvolal v súvislosti so spustením nefunkčnej elektronickej karantény e-karantény.

Teraz sa Igor Matovič rozhodol vyhrážať státisícom vysokoškolsky vzdelaných ľudí, ktorým chce zobrať diplomy v prípade, ak sa dokáže, že ich diplomovky neprejdú testom originality. Svoje informácie zverejnil na sociálnej sieti. Matovič totiž považuje totiž za dvojitý meter, aby za plagiátorstvo potrestali len jeho „politického kamaráta” Borisa Kollára.

„Nesúhlasím. Vyčistime všetko naraz – hoďme do spätnej kontroly všetky diplomovky … a zoberme tituly všetkým, ktorých diplomovky testom originality neprejdú. Keď to bude z celého Slovenska len Boris, bude len Boris. Keď státisíce ľudí, budú to státisíce ľudí. Ak postaviť pred spravodlivosť, tak všetkých bez rozdielu. Využime túto situáciu na rázny rez – raz a navždy oddeľme zrno od pliev a dajme vysokoškolskému titulu váhu, akú si zaslúži…“ napísal Matovič na sociálnej sieti.

Samozrejme, že sa netreba obávať Matovičových hrozieb, žiadna kontrola nebude. To by musel zasadať parlament, odsúhlasiť zloženie relevantnej komisie a orgánov, ktoré by celý projekt pripravili, museli by rokovať odborníci z radov školstva, ekonomiky i práva, ktorí by dokázali Matovičove scestné návrhy implementovať do života spoločnosti. Na to nie sú ani financie a ani politická vôľa.

Ak by sa aj nejakým zázrakom podarilo Matovičovi podobný zákon presadiť, sympatie by nezískal. Pravdepodobne by na kontrolu originality doplatili aj jeho mnohí politickí kolegovia a známi, vrátane novinárov. Slovensko dnes ale musí riešiť oveľa závažnejšie úlohy, ako Matovičove naricistické a voluntaristické predstavy. Slovenská ekonomika je kvôli koronavírusu v kríze, pravdepodobne môžeme očakávať ďalšiu vlnu nákazy a v lete sa ocitne množstvo ľudí bez práce. Takže Matovičove dobrodružstvá neprejdú.

Mimochodom – bol by Igor Matovič ochotný riešiť rozhodným spôsobom aj kauzu Lucie Nicholsonovej, ktorá bola už v rokoch 2010 – 2012 kritizovaná za chýbajúce vysokoškolské vzdelanie? Pokiaľ je známe, štúdium na Vysokej škole medzinárodných a verejných vzťahov v Prahe pre časovú zaneprázdnenosť na poste štátnej tajomníčky zanechala.

Od roku 2018 študuje odbor psychológia na Paneurópskej vysokej škole v Bratislave, ako jej štúdium vyzerá, keď veľkú časť roka strávi v Bruseli je otázne, pravdepodobne však má individuálny študijný plán. Bude v prípade potreby Matovič súhlasiť aj s prísnou kontrolou Nicholsonovej diplomovej práce, samozrejme za predpokladu že vysokoškolské štúdium psychológie dokončí?

Nevadí Matovičovi skutočnosť, že v Európskom parlamente zastupuje Slovensko osoba bez vysokoškolského vzdelania? Nemal by skôr riešiť tento problém, ako sa zastávať nekriticky Borisa Kollára a pre jeho politická záchranu sa vyhrážať absolventom slovenských vysokých škôl?

BK