Martin Komár pre španielsky konzervatívny denník: „Treba robiť všetko pre to, aby sme v Európe obnovili kresťanský spôsob života“


23. októbra 2021
  Krátke správy - Spoločnosť

Správca Nadácie Slovakia Christiana, Martin Komár, poskytol španielskemu konzervatívnemu denníku España Confidencial rozhovor, ktorý uverejňujeme v slovenskom znení.

***

Ako významný je vplyv katolicizmu na slovenskú spoločnosť? Mohli by ste nám povedať niečo o rozdielnosti oproti Čechom a podobnosťami s vašimi poľskými susedmi?

Vplyv Cirkvi na Slovensku má klesajúci charakter, Cirkev postupne stráca svoju pozíciu v našej spoločnosti. V Českej republike je situácia ešte zložitejšia, pretože katolíci sú tam len malou skupinou a v tomto smere sme od nich naozaj vzdialení. Rozhodne máme bližšie poľskej mentalite.

Pred dvoma rokmi takmer 20-tisíc Slovákov pochodovalo proti potratom na Slovensku. Aké je legálne ukotvenie týchto genocídnych praktík? Je reálna šanca na ich úplnú legalizáciu?

Bolo to takmer 60-tisíc ľudí… Na Slovensku je dnes ročne asi 5,5-tisíc potratov vykonávaných do 12. týždňa tehotenstva. Situácia je v tomto smere veľmi ťažká, keďže všetko úsilie zmeniť to v parlamente, bolo už niekoľko krát neúspešné. Pomôže zrejme už iba Boží zásah, veď táto novodobá genocída je šialená. V parlamente dokonca neprešlo ani mierne obmedzenie vykonávania potratov.

Ak sa nemýlim, teraz máte (na Slovensku) koalíciu pravicových strán. Aký je ich postoj ohľadom tém ako sú imigrácia, vzdelávanie, či „kultúrne vojny“?

Koalícia sa zdá byť pravicová a “kresťanská”, kvôli väčšine kresťanov a katolíkov, ktorých v parlamente máme, avšak väčšina z nich má veľký strach robiť zmeny v tejto (propotratovej) legislatíve. Nejaké zmeny sa aj snažili urobiť, ale zatiaľ bezvýsledne. Čo sa týka migrácie aj Slovensko prijalo niekoľko desiatok imigrantov, tí však poväčšine v našej krajine nezostali a ihneď ako mohli, presťahovali sa na západ. Minulá aj súčasná vláda jednoznačne odmietla kvóty.

Očakávate na Slovensku uzákonenie niektorých agend LGBT – napríklad manželstvá gayov?

Áno, toto očakávam, pretože budúci parlament zdá sa bude plný liberálov a socialistov. Na druhej strane dúfam, že Panna Mária počas volebnej kampane pomôže zvrátiť tento kurz. Všetko je možné a v našich srdciach a dušiach zostáva obrovská nádej, že si ľudia predsa len vyberú tých správnych politikov, ktorí neakceptujú manželstvá gayov, či legalizovanie zväzkov osôb rovnakého pohlavia.

Čo si myslíte o správaní bruselských byrokratov voči konzervatívnejším vládam. Boli by ste za „Slovexit“?

Útoky na Poľsko a Maďarsko sú útokmi na základy EÚ, a tiež útokmi na zakladateľov EÚ a na jej hodnoty, na náš spôsob života, ktorý tu vedieme už stovky rokov. „Slovexit“ nie je možný, pretože EÚ má dnes stále obrovskú podporu v našej spoločnosti, avšak deň za dňom ju stráca.

Čo si myslíte o obnove kresťanskej organickej spoločnosti a dôležitosti súkromného vlastníctva?

Musíme urobiť všetko, čo bude v našich silách, aby sme obnovili kresťanské hodnoty a kresťanský spôsob života v Európe. To je moja odpoveď.

Redakcia Christianitas

rozhovor si v španielskom jazyku môžete prečítať tu: https://www.xn--espaaconfidencial-ixb.com/2021/10/21/martin-komar-los-ataques-a-polonia-y-hungria-van-contra-la-base-de-la-union-europea/

Titulný obrázok – archív Christianitas


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!