Londýnska polícia sa ospravedlnila za zásah v poľskom kostole v Londýne


15. apríla 2021
  Krátke správy - Cirkev

Policajný zásah v poľskom kostole Krista Kráľa v štvrti Balham v južnej časti Londýna mal svoju dohru. Policajti sa v čase Veľkonočného týždňa pokúsili zastaviť slávenie Svätej omše, pretože podľa ich slov „poľskí veriaci nedodržiavali sanitárne a proticovidové opatrenia“.

Arogantný policajný zásah vyvolal pobúrenie nielen v poľskej komunite veriacich, ale aj v radoch britského kléru, ktorý sa razantne postavil na obranu veriacich. Podľa verejnej mienky členovia hliadky londýnskej polície značne prekročili svoje právomoci a domáhali sa dodržiavania neaktuálnych predpisov.

V posledných hodinách sa britský policajný komisár Andy Wadey ospravedlnil za prekročenie právomocí policajnej hliadky. „Hlboko ľutujeme čo sa stalo. Naším úmyslom bola len ochrana a podpora obyvateľstva v čase pandémie.“ Policajný komisár takisto vyjadril nádej, že poľskí veriaci príjmu ospravedlnenie zo strany polície a komunita bude vnímať tento krok ako počiatok nových vzájomných bilaterálnych vzťahov a kontaktov.

Ospravedlnenie prijalo farské spoločenstvo veľmi pozitívne. Farníci sa potešili, že ich protest nezostal bez odozvy a napriek tomu, že policajný zásah a mediálny šum bol pre veriacich veľmi bolestnou skúsenosťou, „v duchu Evanjelia radi podávajú ruku londýnskej polícii a budú pokračovať vo vzájomných vzťahoch založených na úcte, rešpekte a práve slobodne praktizovať svoju vieru“ – uviedol kňaz poľskej komunity Wladyslaw Wyszowadzki.

Vo Veľkej Británii neboli kostoly počas pandémie koronavírusu zatvorené, prijaté boli len niektoré bežné opatrenia (dodržiavanie odstupov, rúška a pod.).

Video zo zásahu v kostole:

BK

Zdroj: VaticanNews