Libanonskí kresťania volajú o pomoc


6. augusta 2020
  Krátke správy - Cirkev

Libanonský patriarcha kardinál Béchara Boutros Raib žiada medzinárodné spoločenstvo o pomoc Libanonu, podľa jeho slov by mala OSN vytvoriť zvláštny fond pre Libanon. Maronitský patriarcha uviedol, že Bejrút je výrazne poškodený dvoma obrovskými explóziami. Výbuch poškodil širšie centrum mesta a prístav, pritom práve dnes Libanon prežíva obrovskú hospodársku krízu, s ktorou si nedokáže poradiť.

Maronitský patriarcha žiada o humanitárnu pomoc všetky charitatívne inštitúcie celého sveta. Kresťania v Libanone už poskytujú humanitárnu a zdravotnícku pomoc, slúžia sväté omše a kresťanské chrámy sa stali miestom nepretržitej adorácie.

Okrem maronitov žiadajú o pomoc aj libanonskí katolíci. Explózie v Bejrúte zranili stovky ľudí. Katolícky kňaz Miled el Skayyem z Kostola sv. Jána Pavla II. v Keserwane prosí Slovákov, aby sa modlili za Libanon, pretože ten dnes potrebuje veľkú ochranu pred zlom.

 „V Libanone teraz prežívame ťažké obdobie, ako sa môžete dozvedieť z televízie a zo správ,“ dodal Raymond Nader, maronitský katolík žijúci v Libanone. „Len vás teraz prosíme o modlitby v každom kúte sveta. Veľmi potrebujeme modlitby,“ uviedol kňaz Nader.
 
Oficiálni predstavitelia ešte neurčili príčinu explózií a libanonská tajná služba varovala pred špekuláciami o terorizme skôr, ako vyšetrovatelia neposúdia situáciu. Podľa libanonských štátnych médií zaplavili stovky zranených ľudí nemocničné úrazové ambulancie v meste.
 
Libanonský premiér Hassan Diab vyhlásil na stredu štátny smútok. Krajina je temer rovnomerne rozdelená medzi sunnitských moslimov, šiitských moslimov a kresťanov, ktorí sú väčšinou maronitskí katolíci. Libanon má tiež malú židovskú populáciou, ako aj drúzov a iné náboženské komunity.

BK