Legalizácia marihuany je v Nemecku iba otázkou času - Christianitas

Legalizácia marihuany je v Nemecku iba otázkou času


4. novembra 2021
  Krátke správy - Spoločnosť


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Politici nemeckých strán SPD, FDP a Zelených, ktorí vedú koaličné rokovania, musia vyriešiť mnoho sporných otázok. Všetky tri strany sa však zhodujú v jednom: mäkké drogy treba legalizovať, alebo aspoň dekriminalizovať.

V súčasnosti je v Nemecku nezákonné držať, obchodovať alebo pestovať konope. Výnimkou je pestovanie konope pre liečebné účely v presne vymedzenom rámci. Zelení už roky bojujú za zakotvenie toho, čo podľa nich v praxi už dávno existuje.

V mnohých nemeckých spolkových krajinách sa upúšťa od trestného stíhania osôb, ktoré majú v držbe do 6 gramov konope. Horná hranica je niekedy ešte vyššia, napríklad v Berlíne je to 15 g. Podľa líderky strany Annaleny Baerbockovej (ktorá v mladosti fajčila marihuanu) legalizácia mäkkých drog zlikviduje čierny trh i organizovaný zločin a dane získané z predaja marihuany by sa mohli použiť na prevenciu a liečbu závislých. Aj liberáli považujú súčasnú protidrogovú politiku za „neúspešnú“. Wieland Schinnenburg, expert z poslaneckého klubu FDP v Spolkovom sneme, vypočítal, že v Nemecku pravidelne užívajú marihuanu, ktorú získavajú na čiernom trhu, približne 4 milióny ľudí.

Podľa jeho názoru je to „neprijateľné“, pretože takéto konope môže byť kontaminované a rozpočet prichádza o „množstvo peňazí“ z nelegálneho obchodu. Štát v úlohe obchodníka s drogami mu neprekáža, pokiaľ sú konzumenti plnoletí. Podobne sa na to pozerá aj SPD, hoci k tomu pristupuje opatrnejšie a najprv chce spustiť „modelové projekty“, aby zistila, či kontrolovaný výdaj „jointov“ (jednotlivá dávka drogy vo forme cigarety) zníži kriminalitu a ušetrí výdavky orgánom trestného stíhania.

Zatiaľ nie sú potrebné žiadne modelové projekty na zistenie, aké účinky by mohla mať legalizácia mäkkých drog.

Stačí sa pozrieť na skúsenosti Holandska, ktoré nedávno opísal týždenník Der Spiegel. Po desaťročiach laxného prístupu k marihuane tam dochádza k prestrelkám medzi drogovámi gangmi, zabíjaniu novinárov, korunných svedkov a ich advokátov. Niektorí holandskí politici označujú svoju krajinu za „Kolumbiu Európy“.

V Nemecku preto nie je núdza o skeptikov. Podľa predsedu odborového zväzu učiteľov Heinza-Petera Meidingera legalizácia mäkkých drog len rozšíri trh s tvrdými drogami. Kritickú úlohu zohrávajú aj policajti. Predseda Odborového zväzu policajtov (GdP) Oliver Malchow sa domnieva, že legalizácia marihuany nezlikviduje čierny trh, pretože díleri budú nelegálne predávať marihuanu mladistvým.

Má byť konope legálne alebo nie – to je otázka, pred ktorou dnes stoja budúci nemeckí koaliční partneri. Možno to nie je najdôležitejšia otázka, ale vzhľadom na ostatné rozdiely by sa dohoda v tejto otázke mohla ukázať ako veľmi dôležitá.

MH

Zdroj: wpolityce.pl, spiegel.de, titulný obrázok – Pixabay


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!