Ľadovému medveďovi, čoby symbolu globálneho otepľovania, sa v skutočnosti darí výborne


2. marca 2021
  Krátke správy - Spoločnosť

Ak ste tento rok oslavovali Medzinárodný deň ľadových medveďov (27. február), možno ste si všimli aj Správy o stave ľadových medveďov za rok 2020. Jej autorkou je kanadská zoologička Susan Crockfordová a zaujímavé je na nej to, že nepotvrdzuje alarmistické prognózy ekologických aktivistov,, ktorí varovali pred vyhynutím týchto cicavcov v dôsledku údajného globálneho otepľovania. Asi len málokto pri svojom surfovaní po internete ešte nenarazil na dnes už kultovú fotografiu medveďa, uväzneného na voľne plávajúcej ľadovej kryhe. Nevieme, ako dlho trvalo aranžovanie snímku, symbol klimatickej krízy však bol na svete.

Zo správy Susan Crockfordovej sa môžeme dozvedieť, čo nám dnes klimatickí inžinieri úzkostlivo taja: ľadovým medveďom sa darí dobre a ich počty, po predchádzajúcom malom poklese či stagnácii na začiatku nového tisícročia, rastú. „Hoci plocha oceánskeho ľadu bola v roku 2020 druhá najmenšia od roku 1979, na počte ľadových medveďov sa to negatívne neprejavilo“, dočítame sa v správe. To je v rozpore s prognózou Al Gorea a mnohých klimatológov, podľa ktorej pokles množstva ľadu automaticky nutne povedie k zníženiu počtu medveďov.

Napriek očakávaniam niekoľko regionálnych štúdií potvrdilo, že medveďom sa aj napriek zmenšeniu ľadovej plochy darí dobre, a to zrejme preto, že mnohoročná vrstva bola nahradená produktívnejšou sezónnou vrstvou ľadu.“

Celkový počet ľadových medveďov sa odhaduje na 30 000, čo je o 4 000 viac, ako v roku 2015“, uvádza Crockfordová a dodáva, že podľa jej vlastných prepočtov je týchto roztomilých polárnych zvieratiek, ktorým sa je však lepšie vyhnúť, ak je vám váš život drahý, takmer 40 000.

Správu kanadskej zoologičky a autorky mnohých kníh, ktorá sa výskumu života ľadových medveďov venuje desiatky rokov, vydala nadácia Global Warming Policy Foundation.

MS

Zdroj: thegwpf.org

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!