Kurdistan: Turecko bombarduje kresťanské dediny


16. septembra 2020
  Krátke správy - Spoločnosť

Erbil – Strach rastie medzi obyvateľmi irackého Kurdistanu pozdĺž hranice s Tureckom, medzi ktorými je mnoho kresťanov, ktorá je dejiskom ťažkých útokov letectva Ankary proti cieľom PKK (Strana kurdských pracujúcich) ukrývajúcej sa v dedinách v severnej provincii Duhok. „Turci – hovorí don Samir Youssef, farár diecézy Amadiya – už mesiace bombardujú naše hory, pretože chcú zabíjať členov PKK, alebo útočia na Kurdov bez ohľadu na to, či prevážajú zbrane, jedlo alebo čokoľvek iné.“ 

Násilie, pokračuje farár Enishke, sa v poslednom období zintenzívnilo: „Za posledný mesiac bolo usmrtených mnoho ľudí iba preto, že sa nachádzali v blízkosti oblastí kontrolovaných PKK. V niektorých prípadoch bombové útoky zasiahli aj domy civilného obyvateľstva. Minulý týždeň bomby zasiahli auto prinášajúce pomoc do neďalekej kresťanskej dediny Araden“.

Je potrebné poznamenať, že v tejto oblasti žijú stovky kresťanov z Mosulu a Ninivskej nížiny, ktorí utiekli v roku 2014 po vzostupe tzv. Islamského štátu.  V tejto oblasti za horami je oblasť, v ktorej sa nachádzajú kresťanské dediny, ktoré Turci bombardovali s väčšou intenzitou.  „Mám správy o rodinách, ktoré utiekli zo svojich domovov pred týmito útokmi“. Dodáva, že nádejou je silná reakcia bagdadskej vlády proti Turecku, ktorá vyzvala, aby ukončilo vojenské operácie.

Ankarské nálety na základne PKK v Iraku nie sú nič nové a podobné epizódy boli zaznamenané aj v rokoch 2007 a 2018. Zdá sa však, že operácia podniknutá v posledných týždňoch má väčší rozsah ako predchádzajúce a je súčasťou politiky. „nacionalizmus a islam“, ktorú vedie prezident Recep Tayyip Erdogan doma i v zahraničí. Oficiálna turecká tlačová agentúra Anadolu oslavovala vojenské operácie, ktoré vraj umožnili „neutralizovať teroristov“, a ktoré „budú pokračovať s odhodlaním“, ako uvádza oficiálna nóta.

Medzi najviac postihnuté oblasti patria kresťanské dediny Chalik, Bersiveh a Sharanish. Cieľom týchto vojenských operácií je prinútiť obyvateľov utiecť z týchto oblastí, ktoré sú dnes takmer opustené, aby sa uvoľnilo miesto pre turecké základne, z ktorých by sa mohli podnikať cielené pozemné operácie proti PKK. Po bombových útokoch vždy vypuknú silné požiare, ktoré nakoniec zničia všetko rastlinstvo, domy a dokonca aj cintoríny. Od začiatku roku 2020 došlo k vyľudneniu pôvodného obyvateľstva z najmenej dvadsiatich piatich kresťanských dedín v severnom Iraku. Scenár pripomína roky napätia a konfliktov v rokoch 1980 až 1990.

MH

Zdroj: asianews,it