Kto bude ďalším pápežom? Vatikanista spomína aj kardinála Saraha

pch24.pl
14. decembra 2019
  Cirkev  

Podľa talianskeho vatikanistu Sandra Magistra možno očakávať, že v eventuálnom budúcom konkláve si kardináli zvolia pápeža spomedzi šiestich kandidátov. Medzi veľmi pravdepodobných  kandidátov na pápežský úrad (po taliansky sa im hovorí „papabili“) patrí okrem iného kardinál Robert Sarah, ale aj zástanca „pastoračnej starostlivosti o homosexuálov“ – kardinál Matteo Maria Zuppi.

Sandro Magister pripomína, že na predchádzajúcom konkláve získal veľa hlasov súčasný prefekt Kongregácie pre biskupov, 75-ročný kanadský kardinál Marc Ouellet, ale aj 74-ročný viedenský arcibiskup, kardinál Christoph Schönborn. Zdôrazňuje, že počas budúceho konkláve, keď kolégium kardinálov bude voliť nástupcu pápeža Františka, budú mať títo kandidáti pomerne vysokú šancu na zvolenie.

Vatikanista je však toho názoru, že aj konzervatívni hierarchovia budú mať svojho „kandidáta“, ktorý bude mať vo voľbách dobrú šancu. Mal by ním byť 74-ročný kardinál z Guiney Robert Sarah, od roku 2014 prefekt Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí, ktorý dokonale pozná nebezpečenstvá komunistického režimu. Kardinál je známy ako ochranca tradície Cirkvi. Veľakrát vyzýval na návrat k slúženiu svätej omše „ad orientem“, t.j. smerom k oltáru a bohostánku. Kardinál Sarah je taktiež autorom mnohých kníh vydávaných v mnohých jazykoch.

Sandro Magister tiež upozorňuje na veľké šance Mattea Mariu Zuppiho, ktorý sa v tomto roku stal členom kardinálskeho kolégia. Pripomína, že patrí k spoluzakladateľom Komunity svätého Egídia, ktorá zohráva čoraz dôležitejšiu úlohu počas pontifikátu pápeža Františka, a ktorá sa zapájala aj do mnohých humanitárnych a mierových aktivít. Okrem toho má Bolonský metropolita šancu stať sa predsedom talianskeho episkopátu, čo by zvýšilo jeho pozíciu v Cirkvi.

Stojí za zmienku, že kardinál Matteo Maria Zuppi je zástancom pastoračnej starostlivosti o homosexuálov. Počas jedného z tlačových brífingov v Ríme kardinál Matteo Maria Zuppi uviedol, že pastoračná starostlivosť o homosexuálov je dôležitou témou. Zdôraznil, že existujú rôzne citlivosti a treba ich zohľadňovať.

„Som presvedčený, že pastoračná starostlivosť o homosexuálne osoby je dôležitou témou. Existujú rôzne citlivosti a musíme taktiež brať do úvahy rôzne situácie v rôznych zemepisných oblastiach. Je to téma pastoračná, nie ideologická,“ – povedal taliansky hierarcha. Vyhlásenie arcibiskupa Zuppiho komentoval katolícky novinár Edward Pentin. Korešpondent „National Catholic Register“ pripomenul, že hierarcha je autorom predslovu ku knihe otca Jamesa Martina SJ s názvom “Budovať mosty. Ako katolícka Cirkev a komunita LGBT môžu nadviazať vzťah vzájomnej  úcty, súcitu a citlivosti.“ Kniha povzbudzuje katolíkov, aby zmenili svoj postoj k homosexualite.

Sandro Magister medzi budúcimi „papabiles“ spomína aj kardinála Pietra Parolina, najbližšieho spolupracovníka pápeža Františka, ktorý je štátnym tajomníkom Svätej stolice. Vatikanista však dodáva, že jeho šance sú z roka na rok slabšie. Rastie však podpora novovymenovaného prefekta Kongregácie pre evanjelizáciu národov, Filipínčana, 62-ročného kardinála Antonia Tagleho. Podľa názoru Sandra Magistra môže jeho relatívne mladý vek a vyhliadka na dlhý pontifikát znamenať, že jeho kandidatúra nebude braná vážne.