Krvavé Turíce v Nigérii alebo prečo jeden masaker v mešite je horší než nespočetné masakre kresťanov?! - Christianitas

Krvavé Turíce v Nigérii alebo prečo jeden masaker v mešite je horší než nespočetné masakre kresťanov?!

Mikuláš Hučko
7. júna 2022
  Politika Spoločnosť


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov nedávno stanovilo 15. marec za „Medzinárodný deň boja proti islamofóbii“. Tento dátum bol vybraný preto, lebo v ten deň došlo k jednému z najhorších teroristických útokov proti moslimom: 15. marca 2019 šialený a ozbrojený Austrálčan vošiel do dvoch mešít na Novom Zélande a spustil paľbu na bezbranných účastníkov; 51 ľudí bolo zabitých a 40 zranených. Tento incident bol oprávnene široko odsúdený na celom Západe.

Vojaci nigérijskej armády, ktorí by mali chrániť aj kresťanských obyvateľov Nigérie, armáda je však v područí moslimov
zdroj: picryl

Reakcia OSN však vyvoláva kriticky dôležitú otázku: Ak Spojeným národom stačí jeden útok na mešitu na to, aby inštitucionalizovala osobitný deň pre islam, čo potom nespočetné, často oveľa horšie útoky moslimov na kresťanské chrámy a modlitebne? Prečo nikdy nevyvolali podobnú reakciu zo strany OSN?!

Napríklad len na Srí Lanke 21. apríla 2019 na Veľkonočnú nedeľu moslimskí teroristi zbombardovali tri kostoly a tri hotely; 359 ľudí bolo zabitých a viac ako päťsto zranených.

Alebo vezmime si Nigériu. Tohtoročný sviatok Turíc bol v krajine poznačený brutálnym útokom proti katolíckym veriacim. Stalo sa to v štáte Ondo na juhozápade krajiny v rovnomennom meste Ondo, počas slávenia svätej omše, keď doň vtrhli ozbrojení muži, ktorí začali strieľať a hádzať na prítomných veriacich výbušniny. Zatiaľ nie sú k dispozícii definitívne údaje, ale správy hovoria o veľmi vysokom počte mŕtvych a zranených, vrátane mnohých detí. Podľa svedectva lekára bolo do dvoch mestských nemocníc prevezených najmenej päťdesiat tiel, zatiaľ čo iní tvrdia, že tento počet bude vyšší. Na videozázname z miesta činu bolo vidieť, ako veriaci ležia v kalužiach krvi a ľudia okolo nich nariekajú.

Hoci v Nigérii dochádza ku genocíde kresťanov už desaťročia, politici a novinári mlčia, keďže sa nás stále snažia presvedčiť, že islam je náboženstvo mieru a tolerancie a zverejňovanie informácií o genocíde by tieto ich tvrdenia spochybňovalo a sami by iba mali nepríjemnosti. V takomto prípade pre väčšinu sveta je vždy jednoduchšie odvrátiť svoj pohľad a pozerať sa inam.

My však nie sme väčšina sveta a môžeme otvorene hovoriť o nigérijskej genocíde. Podľa Open Doors (nenáboženská organizácia podporujúca prenasledovaných kresťanov vo svete) v Nigérii je pre vieru zabitých viac kresťanov ako vo zvyšku sveta dohromady. Nigéria je najľudnatejšou africkou krajinou s viac ako 200 miliónmi obyvateľov a je rozdelená približne na polovicu medzi moslimov, ktorí žijú prevažne na severe, a kresťanov, ktorí žijú prevažne na juhu. Najhoršia je situácia pre kresťanov, ktorí obývajú územie niekde uprostred. International Christian Concern uvádza: Len počas prvých troch mesiacov roku 2022 bolo v Nigérii pri násilných útokoch zabitých najmenej 896 civilistov. Podľa Open Doors od roku 2000 bolo pre vieru zabitých 50- až 70-tisíc kresťanov.

Z útokov sú obviňované islamistické extrémistické skupiny ako Boko Haram a Islamský štát v západoafrickej provincii, ISWAP, militantní pastieri Fulani, banditi a násilnícke gangy. Čo môžu mať všetky tieto skupiny, ktoré v mene Alaha vraždia kresťanov, spoločné? Novinári si túto otázku nikdy nemôžu vážne položiť, pretože sa im nehodí do ich naratívu.

Nigérijská vláda týmto útokom venuje iba formálnu pozornosť bez akejkoľvek zmysluplnej reakcie, pretože armáda, polícia a spravodajské služby sú zväčša pod kontrolou moslimov.

To je to, na čo sa budú budúce generácie pozerať späť a s hrôzou sa čudovať: Ako mohol svet ignorovať genocídu nigérijských kresťanov? A keď si budúce generácie položia túto otázku, môj pravnuk im odpovie: „Ignorovali ju, pretože to boli zbabelci bez chrbtovej kosti.


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Najnovšie články

Sv. Barbora, panna a mučenica

Katolícka škola v Nemšovej – ďalší kamienok v mozaike proticirkevnej kampane na Slovensku?

Nezvyčajní svätí patróni: Majú ich alkoholici, odsúdení na smrť, ba dokonca aj ľudia nachádzajúci sa vo výťahu. Viete, komu pomáha svätá Bibiána?

Môže v strednej Európe vzniknúť katolícky superštát?