Krajná ľavica tlačí na Bidena


22. novembra 2020
  Krátke správy - Spoločnosť

Kongresmanka Alexandra Ocasio-Cortezová (AOC) a ďalší predstavitelia krajnej ľavice začali naliehať na Joea Bidena, aby schválil ich radikálny klimatický zákon. Na to však existuje malá šanca – dokonca aj časť demokratov je totiž proti.

Nová zelená dohoda (GND) je balík zákonov presadzovaných krajnou ľavicou v boji proti globálnemu otepľovaniu a „ekonomickým nerovnostiam“. Uznesenie o ňom predložil AOC v Snemovni reprezentantov a senátor Ed Markey sa ho pokúsil predložiť v Senáte.

Vo štvrtok usporiadala AOC tlačovú konferenciu pred budovou Demokratického národného výboru. Zúčastnili sa na nej aj ďalší krajne ľavicoví kongresmani, senátor Markey a zástupcovia environmentálnych organizácií. Spoločne požadovali, aby im Biden pomohol presadiť tento projekt. AOC poznamenala, že GND bolo podporované mnohými ľavicovými sympatizantmi, a navrhla, že ak ich bude Biden ignorovať, stratí ich hlasy. „Všetci sme tu dnes kvôli podpore tohto návrhu zákona,“ uvádza sa v nej. Nakoniec hlasujú ľudia, nie doláre.

Šanca, že GND skutočne vstúpi do platnosti, je však malá. Experti zdôrazňujú, že pokiaľ ide o ustanovenia týkajúce sa napríklad obnoviteľnej energie či odstránenia vozidiel s vnútorným spaľovaním, je jednoducho nemožné to stanovenom termíne splniť. Ekonómovia varujú, že GND úplne rozbije americkú ekonomiku, ktorá stále prechádza pandemickou krízou. Je zaujímavé, že GND kritizuje aj časť krajnej ľavice. Podľa jej názoru skutočnou príčinou globálneho otepľovania je kapitalizmus a pomôcť tu môže iba socialistická revolúcia.

Počas volebnej kampane predstavil Biden svoj vlastný, oveľa menej radikálny plán boja proti globálnemu otepľovaniu. Potreboval hlasy úplne zľava, ale kritizoval východiská GND. Ak však demokrati nezískajú väčšinu v Senáte, a to sa zdá málo pravdepodobné, potom sa budú môcť maximálne vrátiť k tomu, čo bolo za Obamu.

Takáto situácia môže ešte viac prehĺbiť konflikt medzi straníckym establišmentom a radikálnou ľavicou, ktorý existuje od roku 2016. Jej predstavitelia už nejaký čas požadujú, aby sa im Biden odplatil za podporu nielen kreslami, ale aj realizáciou ich nápadov. Ak to neurobí – a nedovolia mu to nielen republikáni, ale ani umiernení demokrati, radikáli sa budú cítiť zradení a konflikt sa bude ďalej vyostrovať.

MH

Zdroj: gpcodziennie.pl

Prosíme Vás o PODPORU! Pomôžte nám prebudiť SVEDOMIE Slovenska, brániť Vieru a hodnoty kresťanskej civilizácie. Christianitas.sk pomôžete aj jedným eurom. ĎAKUJEME!

Bankové spojenie: SK7765000000000020594299