Kostol Panny Márie Lasaletskej v Považskej Bystrici zdobí nová Krížová cesta


22. septembra 2021
  Krátke správy - Cirkev

V sobotu 18. septembra 2021, počas svätej omše z vigílie 175. výročia zjavenia Panny Márie v La Salette, požehnal žilinský diecézny biskup Mons. Tomáš Galis nové zastavenia krížovej cesty, ktoré sa tak stali nielen umeleckou, ale predovšetkým duchovnou ozdobou kostola Panny Márie Lasaletskej vo farnosti Považská Bystrica – Rozkvet.

Mozaikové zobrazenie krížovej cesty Pána Ježiša je súborom 14 obrazov vytvárajúcich jeden celok dlhý viac ako 10 metrov. Autorom Krížovej cesty je Ing. arch. Jiří Šťasta z Dílny Všech svatých z Brna, ktorý svojou prácou nadväzuje na umelecký a teologický odkaz jezuitu a umelca pátra Marka Rupnika a kardinála Tomáša Špidlíka.

V budúcnosti by súčasné mozaikové diela (oltárna stena a krížová cesta) vo farskom kostole mal doplniť ešte obraz Dobrého pastiera umiestnený v blízkosti spovedníc a výjav Krstu Krista Pána ako súčasť priestoru s krstiteľnicou, informoval TK KBS Ľubomír Valient.

Marko Ivan Rupnik SJ (*1954 je slovinský umelec, teológ a jezuita (od roku 1973). Študoval v Lublane, Ríme, v roku 1985 sa stal kňazom. Je aktívny misiológ a od roku 1999 se stal konzultantom Pápežskej rady pre kultúru. Hlási sa k duchovnému odkazu českého kardinála a jezuitu Tomáša Špidlíka, ktorého považoval za svojho učiteľa a dlhšiu dobu s ním spolupracoval.

Marko Ivan Rupnik SJ je autorom mozaiky v Bazilike sv. Pia v San Giovanni Rotondo, jeho mozaiky sa však nachádzajú aj v Lurdoch a vo Fatime, takisto v kaplnke Redemptoris Mater vo Vatikáne, vyzdobil tiež sarkofág kardinála Tomáša Špidlíka vo Velehrade na Morave. Av neposlednom rade je tiež autorom viacerých vedeckých i vedecko-populárnych monografií.

BK

Titulný obrázok – Youtube


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!