Konzervatívci celej Európy, spojte sa! Zabráni to však globálnej pandemickej aliancii?


2. apríla 2021
  Krátke správy - Spoločnosť

Na Zelený štvrtok sa zišli vodca talianskej Ligy Matteo Salvini, maďarský premiér Viktor Orbán a poľský premiér Mateusz Morawiecki, aby spolu prediskutovali možné vytvorenie spoločnej konzervatívnej aliancie na pôde Európskeho parlamentu. Salvini pri tej príležitosti poznamenal, že cieľom je spojenie skupiny Identita a demokracia, kam Liga zatiaľ patrí, s európskymi konzervatívcami a reformistami, kam patrí poľský PiS. Orbánov Fidesz je momentálne v straníckom vzduchoprázdne, lebo po tom, čo po rokoch ponižovania zo strany strážcov európskych hodnôt opustil frakciu ľudovcov, sa zatiaľ k inému zoskupeniu nepripojil. Ak by sa teraz obe skupiny – teda identitári a konzervatívci – spojili, stali by sa po ľudovcoch druhou najsilnejšou formáciou v Európskom parlamente.

To však nie je jediná integračná iniciatíva, ktorá by nemala ujsť našej pozornosti. Britský denník The Telegraph a francúzsky ľavicový Le Monde zverejnili vyhlásenie, vyzývajúce k vytvoreniu globálnej pandemickej zmluvy, ktorej cieľom je prevencia pred ďalšími infekciami, spravodlivá distribúcia vakcín a nadnárodné riadenie „boja proti pandémii“.

Medzi jeho signatárov patrí britský premiér Boris Johnson, francúzsky prezident Emmanuel Macron a nemecká kancelárka Angela Merkelová, šéf WHO Tedros Ghebreyesus a 20 ďalších po globálnej vláde poškuľujúcich papalášov. Covid-19 je pre nich „najväčšia výzva od 40. rokov minulého storočia“, pričom predpokladajú, že vstupujeme do éry pandémií a nutnosti stálej zdravotnej pohotovosti.

Tomuto nebezpečenstvu nemôžu čeliť jednotlivé vlády či multilaterálne organizácie osamotene … Pandémia Covid-19 je zreteľný a bolestivý odkaz celému svetu, že nikto nie je v bezpečí, kým všetci nie sú v bezpečí.

Tak to sa máme na čo tešiť.

Ktorej z oboch uvedených integračných aktivít by sme mali držať palce je snáď jasné. Rovnako ako to, ktorá má väčšiu šancu pootočiť kormidlom sveta.

MS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!