Komisár EÚ pre rozpočet chce ešte viac uvoľniť zadlžovanie. Grécko a Taliansko lámu rekordy


3. mája 2021
  Krátke správy - Spoločnosť

Šialená špirála „tureckého hospodárenia“, ktorá sa v Európe (ale aj inde vo svete) krúti už celé desaťročia a ktorá sa dá v skratke zhrnúť ako výroba ničím nekrytých fiktívnych peňazí spojená s neustálym zadlžovaním, dostane zrejme novú energiu. V sobotu totiž komisár pre rozpočet (!) Johannes Hahn vyzval v denníku Die Welt na reformovanie (v preklade z newspaeku: zmena predtým údajne nemenných pravidiel) Paktu stability a rastu EÚ, ktorý bol kedysi prijímaný ako zaručená „brzda“ proti zadlžovaniu.

Hahn uviedol, že je „potrebné vytvoriť pružnejšie pravidlá pre krajiny s vysokým dlhom“. Doteraz bola stanovená hranica pre úniou tolerované zadlženie na 60 % hrubého domáceho produktu (HDP) danej krajiny. Táto méta však už v spojení s dlhmi Grécka a Talianska vyzerá viac ako komicky a je dokonalou ilustráciou toho, čo to vlastne EÚ v skutočnosti je – ideologický ľavicovo liberálny superštát, v ktorom realita nehrá žiadnu rolu, vzhľadom k stanoveným ideologickým cieľom. Dlh Grécka sa totiž vyšplhal na 205,6 % HDP a dlh Talianska na 155 % HDP a evidentne to má úplne opačný účinok, akoby sa dalo predpokladať. Komisár totiž nevyzýva na rázne zakročenie voči nezodpovedným štátom, ale naopak – ide im uľaviť. Únia, ako utopické ľavicové monštrum musí byť zachovaná, aj keby sa dlhy vyšplhali až do neba. V hre sú totiž také dôležité veci ako práva LGBT, potraty, zelený ekosocializmus, multikulturalizmus, migranti, rodová rovnosť, sekularizmus a ďalšie pre život nevyhnutné veci.

Komisár vyzval na to, aby sme boli „realistickí“ (v preklade z newspeaku – zmierili sa s tým, že budeme platiť na druhých) a stanovovali si realistické ciele s „presne stanoveným časovým rámcom, pričom by mal zahŕňať konkrétne opatrenia na znižovanie dlhu.“ Ajaj, kto tieto frázy, ktoré tu krúžia v povetrí už roky, ešte nepozná naspamäť, nech zanechá akékoľvek ďalšie experimentovanie s lobotómiou, pretože to nemá dobrý vplyv na pamäťovú koncentráciu.

O zadlžených štátoch komisár uviedol s odzbrojujúcou rezignáciou: „Ani sankcie tu nepomôžu.“ Naopak, podľa neho krajiny s vysokým dlhom potrebujú finančné zdroje na investície, ktoré podporia hospodársky rast a prostredníctvom neho zvýšia príjmy a zredukujú dlhovú záťaž. Nepočúvame však práve tieto floskule už celé veky, za neustáleho zvyšovania dlhov? A kde tie finančné zdroje asi získajú? Nepochybne, dobrá matka únia sa o ne postará. Dôležité je, aby tieto štáty predovšetkým prijali ideologickú agendu, ostatné sa už nejako zariadi. Však on to už niekto zaplatí. Už na jeseň by sa to mohlo rozhodnúť.

V tom istom čase a na tom istom mieste… Talianske banky hlásia rekordné úverové straty vo výške 9 miliárd eur. Hlási to samotná talianska centrálna Národná banka. To sú však len odhady. Skutočné straty budú jasnejšie po tom, ako sa podľa banky, v plnej miere prejavia ekonomické škody spôsobené pandémiou nového koronavírusu, takže čísla môžu byť ešte horšie.

Nezabúdajme však, že solidarita je hodnota, ktorá sa nedá vyvážiť peniazmi. V rámci budovania všeobecného bratstva, ktoré nám odporúča aj pápež František, sa budeme musieť zrejme intenzívnejšie zbratať aj s nezodpovednými, ktorí majú svoju verziu bratskej lásky – žijú na účet druhých bez vyhliadky na účtovanie a platenie vlastných dlhov.

BM

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!